REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 8 listopada 2022
  • wyświetleń: 5345

Nadużywanie alkoholu. Duży problem na Górnym Przedmieściu

Osoby, które m.in. w miejscach publicznych nadużywają alkoholu, dają się we znaki mieszkańcom Górnego Przedmieścia. W tej sprawie zorganizowano specjalne spotkanie, a do władz miasta trafiły wnioski radnych.



Rada Osiedla Górne Przedmieście zorganizowała spotkanie z mieszkańcami, przedstawicielami SM „Strzecha”, służbami miejskimi, oraz z samorządowcami. W spotkaniu wzięli udział m.in. Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, oraz radni Rafał Ryplewicz i Tomasz Wawak.

- Spotkanie poświęcone było problemom zakłócania spokoju w części Osiedla Górne Przedmieście. Od lat mieszkańcy rejonu ulic Cieszyńskiej i Czystej skarżą się na kłopoty powodowane przez osoby nietrzeźwe, a także na zjawisko bezdomności, które jest w tym regionie miasta bardzo powszechne. Po wysłuchaniu argumentów uczestników zebrania i przeanalizowaniu sytuacji na wspomnianym terenie, wraz z radną Małgorzatą Zarębską pisemnie zwróciłem się do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, prezydenta Bielska-Białej z wnioskami - relacjonuje w mediach społecznościowych radny Tomasz Wawak.

Zdaniem radnych zasadnym jest wprowadzenie na terenie Górnego Przedmieścia ograniczeń w sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

- Środek ten w sposób kompleksowy może ograniczyć kupno i konsumpcję alkoholu przez osoby pijące, które w godzinach nocnych zachowują się w sposób głośny i agresywny - wyjaśnił Wawak.

Ponadto, jak dodał, "należy przeanalizować politykę społeczną dotychczas stosowaną wobec osób mieszkających w tym regionie miasta".

- Rejon ulic Cieszyńskiej i Czystej charakteryzuje się dużym natężeniem problemów mieszkaniowych i alkoholowych oraz częstym występowaniem zjawiska bezdomności. Zasadnym jest nie tylko objęcie tego rejonu działaniami o charakterze prewencyjnym i karnym, lecz przeciwdziałanie postępującej degradacji tej dzielnicy. Zamieszkiwanie niewielkiego obszaru miasta przez dużą liczbę osób z problemami społecznymi, jedynie potęguje negatywne zjawiska. Naszym zdaniem, jeżeli część osób, rejestrowanych przez policję jako sprawcy wykroczeń, zamieszkuje w zasobach ZGM-u, należałoby skłonić je lub zmusić do zmiany ich miejsca zamieszkania - sugeruje radny.

Na tym nie koniec.

- Uważamy, że konieczne jest zintensyfikowanie działań leczniczych, reintegracyjnych i aktywizujących wobec osób dotkniętych chorobą alkoholizmu i kryzysem bezdomności. Mieszkańcy Osiedla Górne Przedmieście, wielokrotnie okazując empatię wobec osób z problemami, nie są w stanie rozwiązać ich problemów. Apelujemy o skuteczne działania w kierunku pełnej reintegracji społecznej i zawodowej ze strony wyspecjalizowanych w tym kierunku instytucji - podsumował Tomasz Wawak.

"Sprawa jest rozwojowa i z zaciekawieniem oraz nadzieją patrzymy jak się to dalej potoczy. Mamy nadzieję, że wypracujemy rozwiązania może czasami trudne, ale w konsekwencji dające pożądany efekt" - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Rady Osiedla Górne Przedmieście.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.