Wiadomości

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 1331

Szpital z grantem na dostosowanie się do osób niepełnosprawnych

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał prawie 2 mln złotych na realizację przedsięwzięcia "Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej do osób ze szczególnymi potrzebami". Pieniądze na ten cel w formie grantu przekaże placówce Ministerstwo Zdrowia.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Dzięki inwestycjom, które zostaną przeprowadzone w ramach programu, osoby niepełnosprawne zyskają m.in. swobodniejszy dostęp do gabinetów lekarskich i zabiegowych.

Nowością będą trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym, przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane zostaną również plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie za pomocą zmysłu dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala.

Okienka rejestracyjne zostaną wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi posługującymi się aparatami słuchowymi

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że w ramach inwestycji zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych, znajdująca się przy wejściu głównym do placówki.

- Na zrealizowanie całego projektu mamy czas do końca sierpnia przyszłego roku - powiedział dyrektor. Dodał, że do działającej w budynku szpitala apteki, wybudowane zostaną nowe schody z podjazdem, a także pochylnia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wyremontowane zostaną również schody parkingowe oraz okolice przejścia dla pieszych przed budynkiem głównym szpitala.

Zadanie obejmuje również przebudowę łazienek na oddziałach placówki. Zakupiony również zostanie sprzęt i wyposażenie ułatwiające opiekę nad osobami niepełnosprawnymi tj. wózki inwalidzkie, wózki do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu, kozetki lekarskie, o regulowanej wysokości, z funkcją zwiększonego udźwigu, specjalistyczne wagi, krzesełka prysznicowe, krzesełka ewakuacyjne itp.

Zrealizowanie wszystkich zadań, na które uzyskano dofinansowanie zapewni osobom ze szczególnymi potrzebami, lepszy dostęp do świadczeń medycznych realizowanych przez szpital.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.