bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2022
  • wyświetleń: 1230

Nie chcą wycinki 292 drzew przy Teatrze Polskim. Złożyli petycję

W czwartek, 29 września pod Teatrem Polskim w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa bielsko-bialskich struktur partii Razem. Dotyczyła zakończenia dwutygodniowej zbiórki podpisów pod petycją przeciwko planowanej przez PKP S.A. wycince 292 drzew obok Teatru Polskiego i innych miejsc w centrum miasta.

Reklama

Nie chcą wycinki 292 drzew przy Teatrze Polskim. Złożyli petycję
Nie chcą wycinki 292 drzew przy Teatrze Polskim. Złożyli petycję · fot. Materiały prasowe


- Drzewa od lat zagrożone są wycinką. Po kilku latach wstrzymania pomysł powrócił ze zwielokrotnioną siłą - 18 maja 2022 roku PKP PLK S.A. złożyła bowiem wniosek do Urzędu Miasta Bielsko-Biała o wydanie decyzji nakazowej na wycinkę 292 sztuk drzew usytuowanych przy linii kolejowej nr 139 w Bielsku-Białej - wyjaśniają działacze partii Razem.

- Od dwóch tygodni wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami zbieraliśmy podpisy pod petycją, w której domagamy się, by PKP wspólnie z Miastem wzięło odpowiedzialność za pielęgnację i utrzymanie drzew tak, by zamiast wycinki, utrzymać drzewostan w dobrym stanie. W dobie uderzających w polskie miasta fal upałów i zagrożenia klimatycznego każde z tych drzew jest na wagę złota, na ich wycinkę po prostu nie możemy sobie pozwolić - mówił rzecznik bielsko-bialskiego Razem Mateusz Merta.

Nie chcą wycinki 292 drzew przy Teatrze Polskim. Złożyli petycję
Nie chcą wycinki 292 drzew przy Teatrze Polskim. Złożyli petycję · fot. Materiały prasowe


W postulatach zawartych w treści petycji autorzy domagają się zachowania najcenniejszych przyrodniczo drzew oraz wizytówki miasta przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, ustanowienia pomników przyrody dla okazów spełniających kryteria o ich powołanie, wzięcia współodpowiedzialności cywilnej i karnej przez Gminę Bielsko-Biała i PKL wynikającą ze szkód zaistniałych w infrastrukturze kolejowej w celu zmniejszenia liczby drzew do usunięcia oraz wstrzymania wycinki drzew do czasu podjęcia działań pielęgnacyjno - zachowawczych.

- Cztery lata temu swoim sprzeciwem mieszkańcy zmusili Miasto do opracowania ekspertyz. Wynika z nich jasno - większość drzew znajdujących przy torach jest zdrowych i nie stwarza zagrożenia dla ruchu pociągów. Właśnie dlatego domagamy się podjęcia działań pielęgnacyjno - zachowawczych. Tych drzew cale nie trzeba wycinać, wystarczy tylko trochę woli ze strony kolei i ratusza. Na tę dobrą wolę liczymy składając naszą petycję - mówiła Magda Madzia, liderka lokalnych struktur Razem

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.