bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 września 2022
  • wyświetleń: 1265

[FOTO] Wielkie ćwiczenia strażaków w Wilkowicach. Zakładały pożar lasu

Blisko 20 jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudnodostępnym kompleksie leśnym, konieczność dostarczania wody w terenie górskim, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się w środę, 14 września na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w Wilkowicach.

Ćwiczenia Kompanii Gaśniczej OSP pk. "Las 2022" - 14.09.2022 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


W środę, 14 września o godzinie 15.00 syrena zawyła w kilkunastu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco - szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej. W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie ulicy Harcerskiej w Wilkowicach.

Ćwiczenia zakładały pożar lasu, który ze względu na silny wiatr intensywnie się rozprzestrzeniał. Ponadto strażacy prowadzili działania w obronie obiektu Spółki Wodociągowej Wilkowice oraz doskonalili procedury ratunkowe segregacji medycznej pacjentów tzw. triage.

Dowódca akcji przez cały czas trwania akcji rozdzielał jednostki do działania w ramach Punktu Koncentracji Sił i Środków. Wodę, która zasilała strażackie zastępy pobierano z rzeki Wilkówka.

Środek gaśniczy trafiał na stanowiska gaśnicze za pomocą metody przetłaczania między pojazdami oddalonymi od siebie co kilkadziesiąt metrów. Ponadto strażacy przez cały czas musieli zachować ciągłość podawania wody w miejsce pożaru oraz reagować na podgrywki przygotowane przez zespół podgrywający. Nad całością czuwał sztab powołany przez Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej.

W czasie ćwiczeń sprawdzano również umiejętność prowadzenia prawidłowej korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi, a dowódcą akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Bielsku-Białej, Marek Rączka, nadleśniczy nadleśnictwa Bielsko, Marek Czader, leśniczy Mirosław Kubas, wiceprezes oddziału powiatowego związku OSP RP w Bielsku-Białej, Grzegorz Gabor.

Podsumowania ćwiczeń dokonał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera, który podziękował wszystkim strażakom zarówno z zawodowych, jak i ochotniczych straży pożarnych za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia. Serdeczne podziękowania skierowano również do druhów z młodzieżowej drużyny pożarniczej z OSP Wilkowice, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach, jako pozoranci w założeniach medycznych.

mp / bielsko.info
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.