Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2022
  • wyświetleń: 1581

Miasto nie będzie ingerowało w wykorzystanie podręcznika do HiT

Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, który ma być wykorzystywany w szkołach średnich, budzi wiele emocji. Nie krył ich bielski radny Dariusz Michasiów. Tymczasem władze miasta zapowiedziały, że nie będą ingerować w pracę nauczycieli.

gimnazjum nr 15, sala, szkoła, klasa
Miasto nie będzie ingerowało w wykorzystanie podręcznika do HiT · fot. bielsko.info


Bielski radny Dariusz Michasiów podczas sierpniowej sesji rady miasta nie szczędził słów krytyki na temat budzącego wiele kontrowersji podręcznika profesora Wojciecha Roszkowskiego do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość.

- Książka ta obejmuje lata 1945-1979 . Publikacja została przygotowana przez byłego eurodeputowanego PiS pana prof. Roszkowskiego . Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas pisania podstawy programowej powołało skład ekspertów i było to trzech radnych PiS-u natomiast pozostałe osoby to członkowie Komitetu Honorowego Lecha Kaczyńskiego. Na siedmiu ekspertów tylko jeden reprezentował Centralną Komisję Egzaminacyjną. W mojej ocenie jest to podręcznik szkolny do nowo wymyślonego przez partię PiS przedmiotu którego celem jest upolitycznienie edukacji. Historia jest nauką. W nauce kluczowe jest pokazanie zróżnicowanych stanowisk‚ opinii czy też poglądów - wskazał radny.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi na złożoną w tej sprawie do władz miasta interpelację zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia poinformował, że decyzję o wyborze podręcznika kompatybilnego z podstawą programową danego przedmiotu podejmuje nauczyciel uczący określonego przedmiotu, a wykaz podręczników wybrany przez nauczycieli danej szkoły jest opiniowany przez jej radę pedagogiczną.

- Nauczyciel ma swobodę w doborze środków i materiałów, za pomocą których ma zrealizować podstawę programową nauczanego przedmiotu. Nowy przedmiot wprowadzony w roku szkolnym 2022/2023 do szkół ponadpodstawowych o nazwie Historia i teraźniejszość, który ma zastąpić Wiedzę o społeczeństwie — w odniesieniu do wyboru podręcznika — będzie się kierował tymi samymi procedurami - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.