Wiadomości

  • 10 września 2022
  • wyświetleń: 735

Ile kosztuje najlepsza szkocka whisky? Sprawdzamy

Materiał partnera:

Klasyczna szkocka whisky to obecnie trunek niezwykle popularny. Szkocja to największy producent tego alkoholu na świecie; obecnie eksportuje się go do wielu różnych krajów. Propozycje szkockie to przede wszystkim dużo profilów smakowych, jest to więc prawdziwa gratka dla każdego konesera. Czym wyróżnia się ten napój i ile kosztuje?

Najlepsza szkocka whiskyWhisky ze Szkocji możemy podzielić na kilka różnych typów: single malty, blended malty, single grain oraz blended grain. Produkowana jest ona z zacieru składającego się jedynie ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni w procesie destylacji alembikowej: nie dodaje się tam innych zbóż. Destylacja alembikowa jest droższa niż inne sposoby produkcji, dlatego single malty są najdroższym rodzajem whisky: naprawdę dobre propozycje zaczynają się od kilkuset złotych.

Podkreślić tutaj należy jednak, że to właśnie single malty przodują jeśli chodzi o najbardziej złożone i bogate smaki oraz aromaty. Jeśli zapytamy o opinię w tej sprawie profesjonalnego degustatora, na pewno potwierdzi to stwierdzenie. Whisky typu blended także mają swoje zalety: stanowią świetną bazę do drinków, są budżetowymi wersjami i z powodzeniem można je pić również z lodem i colą.

Silesia

Szkocka whisky typu blended

Czym się różni szkocka od whisky?Jeśli mówimy o definicji szkockiej, to whisky na bazie zbóż lub słodu, produkowana w Szkocji według konkretnie ustalonych zasad, które opisują dokumenty prawne. Dla przykładu wszystkie whisky ze Szkocji koniecznie muszą dojrzewać w dębowych beczkach przez minimum trzy lata, z kolei informacja o wieku podana na etykiecie musi być zgodna z wiekiem najmłodszej whisky, która została użyta do produkcji trunku.

Warto tutaj wspomnieć, że każdy region to inny flagowy profil smakowy: Islay kojarzy się ze smakami torfowymi, z wyraźną dymnością, a okolice Speyside słyną z wersji deserowych i bardziej słodkich. Pozostałe whisky powstają na terenie innych krajów i ich produkcję regulują właściwe dla kraju dokumenty prawne.

Typowa szkocka whiskyTypowa szkocka whisky — co kojarzy nam się z tym wyrażeniem? Najczęściej pomyślimy o single maltach, jednak nie tylko one mają swoich fanów. Inny popularny napój to blended whisky, czyli mieszanka, na którą składa się kilka jej rodzajów; dodajemy do tego neutralne spirytusy zbożowe, barwniki i aromaty, jak i whisky zbożową, którą destylowano z ziaren zbóż takich jak kukurydza czy żyto.

Blended whisky to wręcz idealna wersja do drinków: niższe koszty produkcji sprawiają, że jest to opcja budżetowa, dlatego nie będzie przestępstwem, jeśli wypijemy ją z dodatkiem coli. Natomiast whisky zbożowa nadaje całości balansu i łączy wszystkie składniki w gładką całość. Więcej o szkockiej whisky przeczytasz tutaj: https://krest.pl/pl/whisky/whisky-szkocka.

Silesia

Whisky z lodem

Szkocka whisky — jak pić?Jeśli już wybrałeś odpowiednią propozycję dla siebie, wziąłeś pod uwagę rodzaj, region produkcji i Twoje upodobania, to już połowa sukcesu. Nie można jednak zapomnieć o prawidłowym podawaniu tego alkoholu; sprawi to, że będziemy w stanie cieszyć się wszystkim tym, co ma do zaoferowania ten rodzaj alkoholu.

Szkocką whisky, a już zwłaszcza niezwykle bogate i złożone w smaku single malty należy pić na czysto. Niektóre wersje mogą okazać się zbyt intensywne w smaku i utrudniać odkrycie ich tajemnic; możesz smakować je z odrobiną wody, co pozwoli cieszyć się wszystkimi detalami smaku i aromatu. Kluczowe do udanej degustacji są jednak odpowiednie proporcje; do tego celu powinieneś także użyć niegazowanej wody o niskiej zawartości minerałów i o pokojowej temperaturze.