Wiadomości

  • 8 września 2022
  • wyświetleń: 701

Złączki elektryczne - co warto wiedzieć na ich temat?

Materiał partnera:

Złączki elektryczne to elementy, za pomocą których wykonasz trwałe połączenie pomiędzy przewodami. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów zapewniają wysoki poziom izolacji i mogą być wykorzystywane w instalacjach różnego typu. Poprawnie założone zagwarantują solidne łączenie tak mechaniczne, jak i elektryczne

pixabay.com


Z mylą o tym niepozornych elementach stworzyliśmy podstawowy poradnik, który pozwoli Ci zrozumieć ich funkcje i rozróżnić ich podtypy.


Zastosowanie i charakterystyka złączek w instalacji elektrycznej


Złączki elektryczne pozwalają łączyć w całość tor prądowy pomiędzy końcówką jednego przewodu, a odcinkiem drugiego (wówczas mowa o złączkach jednotorowych) lub też kilkunastu torów na raz (taką złączkę określa się mianem wielotorowej).


Wykonywanie połączeń elektroenergetycznych pomiędzy przewodami za pomocą złączek jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najpewniejszych metod, chociaż w domowych warunkach wiele osób decyduje się na przykład na skręcanie ze sobą okablowania. Nie jest to ani bezpieczne, ani dobre dla instalacji. Złączki będą stanowczo wygodniejsze i trwalsze.


Producenci złączek zadbali także o możliwie najdokładniejsze oznakowanie takiego osprzętu elektrycznego, co ułatwia jego wykorzystanie w każdej instalacji. W przypadku chociażby złączek wielotorowych stosowane są oznaczniki dla każdego toru. Poza tym złączki będą też różniły się materiałem łączeniowym - tutaj zastosowanie znajduje zarówno miedź (o dobrym przewodnictwie prądu), jak i aluminium, ale na rynku znaleźć można również wyroby mieszane, miedziano-aluminiowe.


Łączenie przewodów za pomocą złączki odbywa się na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest dość tradycyjne złącze śrubowe, które należy fizycznie przykręcić po połączeniu ze sobą torów przewodów. Dostępne są ponadto złączki samozaciskowe, wymagające znacznie mniej pracy ze strony montera. Podobnie wygląda kwestia w przypadku złączek sprężynowych.


Jaką złączkę wybrać w zależności od rodzaju?


Wybór odpowiednich złączek elektrycznych będzie uzależniony od takich czynników, jak ilość torów przeznaczonych do połączenia czy też wybrana forma zespolenia przewodów. Czym zatem kierować się w czasie wyboru optymalnego produktu?


Klasyczne i popularne nadal są złączki śrubowe, chętnie stosowane w sytuacji, gdy połączenie pomiędzy przewodami ma być naprawdę solidne i konieczne jest dociśnięcie przewodów. W takich modelach producenci często stosują konstrukcję z tak zwaną ochroną przed deformacją. To niezwykle przydatne, ponieważ osłania przewody przed uszkodzeniem mogącym wynikać ze zbyt silnego przykręcenia śrubek w złączce.


Jeśli chcesz połączyć przewody typu drut, możesz sięgnąć po złączki sprężynowe. To bardzo wygodny osprzęt, w którym to sprężynka zamontowana w konstrukcji reguluje siłę docisku. Przewód układa się w złączkach poprzez wsunięcie - mechanizm łączeniowy musi zostać wcześniej otwarty, a po wprowadzeniu przewodu monter poluzowuje sprężynę, dzięki czemu złączka automatycznie zamyka się. Szybkozłączki pozwalają z kolei na łączenie tak przewodów drutowych, jak i linkowych. W konstrukcji tego rodzaju złączek także znajduje się zaciskowa sprężyna, często o podwójnej budowie. W obu modelach nie jest konieczne stosowanie dodatkowych narzędzi, takich jak wkrętaki.


Na samym końcu warto wspomnieć o specjalnych złączkach (zaciskach) silnoprądowych. Są one wykorzystywane przy łączeniu przewodów przewodzących prąd o dużym natężeniu. Taki wariant, w celu zachowania wysokiej odporności i trwałości, możesz znaleźć także wykonany z mosiądzu. Metal ten jest bowiem w stanie przetrwać podwyższenie temperatury przewodu związane ze wspomnianym natężeniem. 


Profesjonalne złączki oraz szereg innych elementów oferuje Ci hurtowania elektryczna Dla Elektryków.