bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 września 2022
  • wyświetleń: 334

Jak często należy wymieniać opony?

Materiał partnera:

Opony pełnią niezwykle ważną funkcję. Poprzez zapewnienie odpowiedniej przyczepności, dbają o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego trzeba je odpowiednio użytkować i przechowywać we właściwym miejscu. Wszystko po to, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Trzeba jeździć na ogumieniu dostosowanym do warunków i takim bez ubytków - a więc co jakiś czas konieczna jest wymiana opon. Jak często? Kiedy wymienić opony? Na te pytania odpowiemy w tym tekście.

Linkhouse


Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?Na rynku jest wiele rodzajów opon. Wszystkie powstają z myślą o konkretnym zastosowaniu i warunkach klimatycznych, w jakich będą używane. Wiele osób korzysta z tak zwanych opon letnich i zimowych. Jeśli Ty też, to musisz pamiętać o ich regularnej wymianie. Dlaczego?

Opony zimowe i letnie wyprodukowane są z różnych mieszkanek i mają inny bieżnik. Te na chłodniejszą część roku powstają z miększej mieszanki. Te na lato to twardsza guma. Wszystko po to, aby miały w tych konkretnych warunkach lepszą przyczepność. Jazda letnią oponą zimą będzie nie tylko niekomfortowa, ale i niebezpieczna. Samochód będzie prowadziło się trudniej i łatwiej będzie wpaść w poślizg. Właśnie dlatego wymiana opon jest tak istotna.

Gdzie wymienić opony?Najprościej i najlepiej zrobić to w warsztacie. Zajmą się tam tym profesjonaliści, którzy wymienią Twoje opony szybko i rzetelnie. Warsztaty w Bielsku-Białej, które oferują taką usługę, to ponad 50 miejsc w bazie serwisu Motointegrator. Jest więc w czym wybierać. Zaznaczając odpowiednie filtry, będziesz mógł wyświetlić tylko takie, które np. znajdują się w Twojej dzielnicy, lub mają dogodne dla Ciebie godziny otwarcia. Wszystko to szybko i wygodnie.

Oczywiście możesz też wymienić opony samemu, jeśli tylko czujesz, że temu podołasz. Musisz jednak mieć do tego odpowiedni sprzęt. Czyli między innymi podnośnik oraz klucz dynamometryczny. Przed założeniem opon powinno się sprawdzić ich stan i wyważyć. Po wymianie natomiast zweryfikować zbieżność kół. Trudno to zrobić samemu, dlatego dobrze jest zostawić wymianę opon wulkanizatorowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że opony zostały założone prawidłowo i same też są w dobrym stanie.

Wymiana opon - jak często jej dokonywać?To właśnie podstawowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed wizytą w warsztacie, jeśli mowa o usłudze, jaką jest wymiana opon. Jak często powinno się to robić? Jeśli jeździsz na oponach letnich i zimowych to po prostu co sezon. Za temperaturę graniczną uznaje się 7° Celsjusza. Jeśli prognozy pogody mówią, że na dłużej zagoszczą temperatury powyżej tego granicznego punktu, to powinieneś wymienić opony na letnie. Zimowe natomiast, kiedy przez dłuższy okres będą temperatury poniżej wspomnianej granicy.

Kiedy jeszcze konieczna jest wymiana opon? Jak często trzeba to robić z powodu zużycia? Tutaj wiele zależy od stylu jazdy i jakości samych opon. Nie da się określić jednego uniwersalnego dystansu, po którym opony nie nadają się do użytku. Trzeba po prostu regularnie sprawdzać ich stan. Oczywiście może zdarzyć się także jakiś nagły ubytek w ogumieniu. Spowodować go może najechanie na szkło czy jakiś inny ostry element lub jazda po bardzo zniszczonej drodze. Wtedy najlepiej udać się wulkanizatora.

Pod tym linkiem, znajdziesz listę takich miejsc w Bielsku-Białej: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-177-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-bielsko-biala. Wykwalifikowany wulkanizator na miejscu powie Ci, czy konieczna jest wymiana, czy może oponę da się jeszcze naprawić poprzez wypełnienie ubytku specjalną mieszanką.