bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 września 2022
  • wyświetleń: 1400

Za nami święto straży miejskiej. Okazja do podsumowań i awansów

Uroczystości z okazji Dnia Straży Miejskiej przypadającego co roku 29 sierpnia odbyły się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Były pretekstem do refleksji, podsumowań, podziękowań i gratulacji. W tym roku mija 31 lat od powołania Straży Miejskiej w Bielsku-Białej.

Strażnicy miejscy obchodzili swoje święto
Za nami święto straży miejskiej. Okazja do podsumowań i awansów · fot. UM Bielsko-Biała


Dzień Straży Miejskiej to polskie święto obchodzone 29 sierpnia, w rocznicę uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej.

W BCK-u zgromadzili się strażniczki, strażnicy, pracownicy Straży Miejskiej w Bielsku-Białej i zaproszeni goście: prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, komendanci służb mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, zastępca dowódcy 18. Batalionu Powietrznodesantowego i przedstawiciele wielu instytucji i służb na co dzień współpracujących ze Strażą Miejską.

- Kiedy po dwóch latach szczególnych zadań związanych z pandemią liczyliśmy na powrót normalności, w lutym tego roku doświadczyliśmy agresji zbrojnej na naszego wschodniego sąsiada. Skutki tej agresji nie są jeszcze do końca znane, ale generują - i nadal będą z pewnością zwiększały - naszą aktywność, pozostając źródłem zupełnie nowych zadań dla służb. Pomoc dla organizacji działających na terenie miasta na rzecz uchodźców, ochrona miejsc pobytu uchodźców, wzmożone działania związane z alertami bezpieczeństwa - to tylko niektóre z tych szczególnych zadań. Ale nasza praca to przede wszystkim konieczność zapewnienia porządku na terenie miasta i ścisła współpraca z innymi służbami w zakresie utrzymania bezpieczeństwa - podsumował ten szczególny czas w pracy Straży Miejskiej w Bielsku-Białej jej komendant Grzegorz Gładysz.

Od początku tego roku bielscy strażnicy miejscy zanotowali 7 400 interwencji na terenie miasta, ponad 3 100 z nich były to interwencje własne zarejestrowane przez operatorów monitoringu. Prawie 400 interwencji dotyczyło usuwania odpadów, 130 wraków pojazdów.

Straż Miejska to też działania prewencyjne. W bazie rowerowej tej służby zarejestrowanych jest 1040 rowerów, a każdego dnia przybywają następne. Praca strażników obejmuje również prewencję wobec najmłodszych mieszkańców miasta. Od początku roku przeprowadzili oni ponad 270 prelekcji dla 5 500 dzieciaków. Spotkania strażników Referatu Ochrony Środowiska SM w czasie pikników czy imprez rekreacyjnych już na stałe wpisały się w obraz miejskich imprez. Strażnicy pomagają też w okresie zimowym kierującym pojazdami, ale przede wszystkim osobom bezdomnym.

W Miejskim Systemie Monitoringu znajduje się 250 kamer. Zdecydowana większość to kamery w zarządzie Staży Miejskiej, ale strażnicy mają też dostęp do kamer Miejskiego Systemu Nadzoru nad Drogami, które są nieocenionymi narzędziami do realizacji nałożonych na nich zadań.

Od początku roku strażnicy wystawili ponad 2 700 pouczeń, 3 400 mandatów karnych i ponad 100 wniosków o ukaranie w najcięższych, najtrudniejszych sprawach. Rok bieżący to również zwiększona liczba patroli wykonanych wspólnie z policją. W ciągu siedmiu miesięcy odbyło się ich ponad 320, co w sposób wymierny wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa w mieście.

- Dziękuję prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu za opiekę nad nami i zawsze dobre słowo, za środki finansowe, które, jak wiemy, w ostatnim czasie coraz trudniej wygospodarować. Dziękuję komendantom za dobrą współpracę ze wszystkimi służbami mundurowymi w mieście. Święto Straży Miejskiej to przede wszystkim czas na uhonorowanie i wyróżnienie zatrudnionych funkcjonariuszy i pracowników. Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych awansów i wyróżnień. Chcę zapewnić, że doceniam waszą pracę i dołożę wszelkich starań, aby sprawiała wam satysfakcję i służyła osobistemu rozwojowi. Dziękuję waszym rodzinom za wytrwałość i wspieranie w tym niełatwym zawodzie - zakończył komendant, przekazując głos prezydentowi miasta.

- To nie jest tylko święto Straży Miejskiej, to jest święto całego miasta, bo dziś trudno sobie wyobrazić miasto wielkości Bielska-Białej bez Straży Miejskiej. Trudno byłoby zachować porządek i umieć pomóc ludziom. Dziękuję za to wszystko, co robicie na rzecz mieszkańców Bielska-Białej, również w ich imieniu. W ostatnich latach, w tej niezwykle trudnej kadencji samorządu, także na waszych barkach spoczywa wiele trudnych zadań - najpierw pandemia, teraz konflikt zbrojny i uchodźczy. To wszystko spowodowało, że wizerunek strażników zajmujących się głównie zakładaniem blokad w samochodach należy już do przeszłości - mówił Jarosław Klimaszewski. - Życzę wam przede wszystkim zdrowia i tego, abyście nie narażali się na niepotrzebne niebezpieczeństwo - dodał.

Na zakończenie uroczystości nagrody prezydenta Bielska-Białej za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i wzorową służbę otrzymało pięć osób, nagrody za wieloletnią pracę decyzją komendanta bielskiej Straży Miejskiej zostały przyznane sześciu osobom, awanse otrzymało jedenaście osób.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.