bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1049

Nielegalni imigranci opuścili naczepę tira... tuż przy komisariacie

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 3 obywateli Nepalu oraz obywatela Indii, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując w ukryciu naczepy tira. Swoją kryjówkę opuścili niedaleko Komisariatu Policji w Jasienicy.

Nielegalni imigranci opuścili naczepę tira... tuż przy komisariacie
Nielegalni imigranci opuścili naczepę tira... tuż przy komisariacie · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


W sobotę, 27 sierpnia funkcjonariusze straży granicznej otrzymali informację od dyżurnego policjanta z Bielska-Białej, że w Jasienicy ujawniono grupę czterech cudzoziemców w trakcie opuszczania naczepy samochodu ciężarowego. Zdarzenie miało miejsce na parkingu stacji benzynowej znajdującej się tuż obok jasienickiego Komisariatu Policji.

- Policjanci natychmiast zabezpieczyli cudzoziemców, a skierowani w to miejsce funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej przeprowadzili wobec nich kontrolę legalności pobytu. 4 cudzoziemców, wśród których była jedna kobieta, nie posiadało żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP w związku z czym zostali zatrzymani. Trójka obcokrajowców deklarowała obywatelstwo Nepalu, natomiast jeden z mężczyzn - Indii - relacjonuje Katarzyna Jesionowska ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

- W wyniku dalszych czynności służbowych, prowadzonych w obecności tłumacza, cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Wszyscy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat - dodała przedstawicielka śląskich strażników granicznych.

Wobec dwóch mężczyzn Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wszczął postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Natomiast wobec pozostałego dwojga Nepalczyków funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania ich do Rumunii, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Decyzją sądu 3 mężczyzn oraz kobieta zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców.

mp / bielsko.info
źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.