Wiadomości

  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1919

Tłumy na debacie historycznej. Rozmawiali o Domu Polskim

W poniedziałkowy wieczór, 29 sierpnia, na małej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej odbyła się debata historyczna na temat Domu Polskiego w Bielsku w jubileuszowym roku 120-lecia jego powstania.

Debata historyczna na temat Domu Polskiego w Bielsku - 29.08.2022 · fot. Jakub Krajewski / Wydział Kultury i Promocji UM BB


Prawdziwe tłumy spragnionych wiedzy historycznej mieszkańców Bielska-Białej przysłuchiwały się debacie historycznej zorganizowanej z okazji 120-lecia otwarcia pierwszej polskiej instytucji na terenie Bielska. Nadkomplet publiczności - wśród której byli m.in. senator Agnieszka Gorgoń-Komor, poseł Przemysław Drabek, profesor Ewa Chojecka - wsłuchiwał się w dyskusję o mieście, w którego przestrzeni pojawił się 120 lat temu Dom Polski.

O tym, jakim było Bielsko na przełomie XIX i XX wieku, dyskutowali historycy związani z Bielsko-Bialskim Towarzystwem Historycznym i Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Swoją wiedzą i refleksjami podzielili się z uczestnikami wydarzenia: dr Jerzy Polak, dr Maciej Bujakowski, Piotr Kenig, Jacek Kachel, dr Jacek Proszyk i dr Grzegorz Madej.

Spotkanie rozpoczął dr Jerzy Polak, który nakreślił tło historyczne miasta, ukazując równocześnie, jak wydarzenia europejskie odcisnęły piętno na rozwoju społeczno-politycznym Bielska. Piotr Kenig opisał trudne relacje społeczne pomiędzy fabrykantami a robotnikami. Natomiast dr Jacek Proszyk przedstawił, jak wyglądały relacje społeczności żydowskiej ze środowiskiem skupionym wokół Domu Polskiego. Jacek Kachel mówił, że otwarcie tej instytucji było prawdziwym punktem zwrotnym w świadomości mieszkających nie tylko w mieście, ale w całym regionie, Polaków. Pokazał mocne i słabe strony działalności ks. Stanisława Stojałowskiego. Dr Grzegorz Madej skupił się na rodzinie książąt Sułkowskich i ich działaniach zarówno propolskich, jak i proniemieckich.

Debata historyczna na temat Domu Polskiego w Bielsku - 29.08.2022 · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Najdłużej historycy dyskutowali nad problemem powstania tzw. wyspy językowej i jej obrony, która bardzo często przekształcała się w bezpardonową walkę z Polakami we wszystkich sferach życia. Debatę prowadził dr Maciej Bujakowski.

Debata przewidziana na jedną godzinę trwała ponad dwie, a w trakcie spotkania głos zabrali - zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha Jacek Żołubak oraz członek zarządu Stowarzyszenia Dom Polski Piotr Ryszka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej. Obecne były również radne Urszula Szabla i Barbara Waluś.

Zaprezentowana została także książka dr Grzegorza Wnętrzaka o twórcy Domu Polskiego w Bielsku - ks. Stanisławie Stojałowskim pt. Wszystko dla narodu, wszystko przez lud.

Uczestnicy spotkania prosili o organizowanie takich wydarzeń częściej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj