bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1583

Będzie rondo im. Bohdana Smolenia? Jest apel radnych

Radni Maksymilian Pryga i Rafał Ryplewicz zwrócili się do władz miasta o nadanie jednemu z rond w centrum Bielska-Białej imienia legendarnego kabareciarza Bohdana Smolenia. Chodzi o rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej i Lompy.

Rondo Bolka i Lolka
Będzie rondo im. Bohdana Smolenia? Jest apel radnych - zdj. archiwalne · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


- Niegdyś z Bielskiem-Białą związany był znany aktor, satyryk i artysta kabaretowy Bohdan Smoleń. Tu się urodził i wychowywał. Mieszkał wraz z rodziną w ścisłym centrum miasta. Uczęszczał do bielskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika - przypomnieli w swojej interpelacji radni Maksymilian Pryga i Rafał Ryplewicz.

- Ten rodowity bielszczanin za sprawą swojej scenicznej kariery oraz niezapomnianych ról w telewizji był wszystkim bardzo dobrze znany, także nam - młodszemu pokoleniu. Mimo skomplikowanego, niełatwego życia potrafił rozbawiać do łez całe pokolenia widzów i słuchaczy. Jego humorystyczne występy były bardzo cenione przez publiczność i dawały Polakom kawał dobrej rozrywki. U schyłku życia zaangażował się również społecznie dla dobra innych. Założył fundację pod nazwą „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci - dodali członkowie Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

- Uważamy, że Pan Bohdan Smoleń powinien zostać odpowiednio uhonorowany w Bielsku-Białej. Jako, że mieszkał przy ul. Celnej oraz później przy ul. Wyspiańskiego wnioskujemy, by nadać pobliskiemu rondu przy ulicy Cieszyńskiej oraz Józefa Lompy jego imię. Ta lokalizacja w samym centrum miasta, bliska rozbudowywanej instytucji kultury jaką będzie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, będzie godnym upamiętnieniem jego osoby. Z tego co wiemy nie padła jeszcze formalnie żadna propozycja by nadać rondu lub ulicy jego nazwę - zauważyli radni, którzy w związku z tym zapytali prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o to, czy popiera przedstawiona przez nich propozycję.

Radni Pryga oraz Ryplewicz zwrócili się także do prezydenta Bielska-Białej z prośbą o skierowanie ich wniosku do właściwego merytorycznego zespołu.

Do sprawy będziemy wracać.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.