bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2022
  • 11 września 2022
  • wyświetleń: 1826

Wapienica: pobiegną z Mają dla Wiktorii, Oli i Martyny

Za nami:

W niedzielę, 11 września w bielskiej Wapienicy odbędzie się bieg pod nazwą "Biegniemy z Mają dla Wiktorii, Oli i Martyny". Celem imprezy jest wsparcie leczenia dzieci z naszego regionu ze zdiagnozowaną z choroba nowotworową.

Bieg "Biegniemy z Mają 2019"
Bieg "Biegniemy z Mają 2019" · fot. Facebook / Biegniemy z Mają


- Akcja jest organizowana w Dolinie Wapienicy, na terenie Nadleśnictwa Bielsko i jest kontynuacją, a zarazem IX-tą edycją wydarzenia biegowego Biegniemy z Mają. Duża frekwencja oraz pozytywny odzew w poprzednich latach sprawiły, iż zdecydowaliśmy się tą wspaniałą akcję kontynuować - mówią organizatorzy wydarzenia.

Podczas biegowej akcji w niedzielę, 11 września na uczestników będą czekały trzy trasy: Profesjonalna Pętelka Mai PRO - 15 km (start: 10.30), trasa biegu głównego, tzw. Pętelka Mai - 10,5 km (start: 11.00) oraz
trasa Biegu Rodzinnego - 2,5 km (start: 11.05).

Podczas imprezy, do puszek Fundacji Iskierka, będą zbierane datki na rzecz dzieci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Środki można również wpłacać na konto Fundacji Biegniemy z Mają: nr 89 1600 1462 1896 3268 3000 0001. Ponadto zostanie przeprowadzona zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku, a także akcje towarzyszące promujące zdrowy tryb życia i profilaktyki zdrowotnej.

Przewidziano również akcję "A Ty ZaJaki jesteś?” dotyczącą zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wsparcie specjalistów: lekarza pediatry oraz terapeutów, akcję „Co mówi twoja krew?”, czyli badanie morfologii krwi dla uczestników biegu, strefę sportową z treningami funkcjonalnymi, wytrzymałościowymi, kettlebells oraz animacje i zabawy dla dzieci.

Dla kogo w tym roku będą zbierane środki?Wiktoria Ćwikła to sympatyczna mieszkanka Bielska-Białej. Na początku 2021 roku zaczęła uskarżać się na ból w klatce piersiowej. Wyniki badań krwi ciągle wskazywały na jakieś nieprawidłowości. Gdy pojawiły się żylaki na brzuchu Wiktoria trafiła do szpitala w Bielsku. Wykonano tam prześwietlenie, które wykazało nowotwór.

Wiktorię przewieziono do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie ostatecznie zdiagnozowano chłoniaka B-komórkowego i była leczona chemioterapią. Następnie trafiła do Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, gdzie przeszła radioterapię. Po badaniach diagnostycznych zdiagnozowano u niej zmiany resztkowe i lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu autoprzeszczepu. Przed osiemnastolatką ciężka chemioterapia oraz długi proces leczenia i rehabilitacji.

Wiktoria marzy o tym, żeby pójść na koncert rockowy. Wika lubi czytać książki i słuchać muzyki. Uwielbia górskie wędrówki. Ma młodszego brata Olafa, z którym jest bardzo związana. Oboje ciężko znoszą rozłąkę spowodowaną pobytem w szpitalu.

Aleksandra Kozioł to urocza mieszkanka Bielska-Białej. U dziewczynki w lipcu 2021 roku zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Aktualnie Ola jest w trakcie chemioterapii, przebywa na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej zabrzańskiego szpitala. Przed nią jeszcze długie leczenie.

Ola ma straszą siostrzyczkę, z którą uwielbia się bawić. Bardzo chętnie słucha muzyki, ogląda teledyski i naśladuje artystów tańcząc i śpiewając. W wolnych chwilach lubi oddawać się twórczym zajęciom - maluje i koloruje. Choroba Oli wymusiła rezygnację z pracy mamy, która w pełni oddała się opiece nad chorą córeczką. Rozłąka z resztą rodziny w czasie pobytu w szpitalu jest dla nich bardzo trudna.

Siedemnastoletnia Martyna Szaub zmaga się z chorobą od lutego 2022 roku. Pierwszym niepokojącym objawem był nieustępujący kaszel. Początkowo trafiła do Kliniki Chorób Płuc w Rabce, gdzie postawiono wstępną diagnozę, którą ostatecznie potwierdzono na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu: chłoniak Hodgkina. Obecnie jest leczona chemioterapią z możliwością włączenia radioterapii.

Martyna jest wrażliwą, mającą wielu przyjaciół i głowę pełną pomysłów nastolatką. Jest także pracowitą, bardzo dobrą uczennicą trzeciej klasy liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym i marzy o studiowaniu medycyny. Jej pasją jest taniec hip-hop - od 6 lat chodzi do szkoły tańca i bierze udział w licznych konkursach tanecznych. Ponadto interesuje się makijażem i charakteryzacją artystyczną. Uwielbia też czytać, oglądać filmy i podróżować. Dziewczyna mieszka w Bielsku-Białej i częste dojazdy do Zabrza oraz zakup niezbędnych leków generują wysokie koszty, które przewyższają możliwości finansowe rodziny.

Historia akcji "Biegniemy z Mają"Pierwszy bieg "Biegniemy z Mają" zorganizowany był przez grupę przyjaciół dla wówczas 5-letniej Mai Piątek, u której zdiagnozowano mięsaka maziówkowego. Była to spontaniczna inicjatywa, której celem było zebranie środków finansowych potrzebnych na wsparcie leczenia Mai. Pierwszy bieg, który odbył się 23 listopada 2014 roku okazał się ogromnym sukcesem i zapoczątkował piękną tradycję pomagania dzieciom z chorobami nowotworowymi i powstanie inicjatywy, a potem, 12 marca 2020 roku Fundacji „Biegniemy z Mają”.

Od tego czasu odbyło się 8 biegów charytatywnych, które organizowane są co roku w okresie jesiennym. Co ważne, od początku Bieg przebiega tą samą trasą, która wśród biegaczy zyskała swoją nieformalną nazwę: Pętelka Mai.

Każdy bieg gromadzi setki ludzi - od 1200 do 2000 osób - rodzin, szkół, przyjaciół, pasjonatów górskich biegów. Zasady uczestnictwa w biegach były niezmienne: brak opłat za uczestnictwo w Biegu - jedynie dobrowolny datek do puszki Fundacji Iskierka.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.