bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1655

Wyremontują budynek dla potrzebujących. Podpisano umowę

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Miasto Bielsko-Biała i Fundacja Leroy Merlin wspólnie wyremontują budynek przeznaczony dla potrzebujących, w którym obecnie przebywa kilkadziesiąt osób z Ukrainy. Umowę w ramach projektu solidarnościowego podpisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Wyremontują budynek dla potrzebujących. Podpisano umowę
Wyremontują budynek dla potrzebujących. Podpisano umowę · fot. UM Bielsko-Biała


18 sierpnia w Ratuszu została podpisana umowa grantowa w ramach Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polska na adaptację istniejących pomieszczeń socjalnych i przystosowanie ich do potrzeb uchodźców, w szczególności z Ukrainy. Koszt inwestycji to kwota ok. 1 mln. zł. Prace budowlane sfinansowane zostaną przez Fundację Leroy Merlin, a termin ich wykonania to 20 miesięcy. Umowę zawierającą stosowną darowiznę podpisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Jak wiemy, wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Sytuacja, gdy chodzi o liczbę uchodźców w naszym mieście się ustabilizowała. Jednak to wsparcie dla nich jest konieczne, gdyż jak tu już nie raz było powiedziane, Ukraińcy walczą również za nas. A my mamy swoją walkę i obowiązki wynikające z humanitarnego podejścia do uchodźców, których w naszym kraju jest najwięcej. Dlatego cieszę się, że są takie inicjatywy, jak ta Fundacji Leroy Merlin, dzięki której z grantu otrzymaliśmy milion złotych na odremontowanie podniszczonego obecnie obiektu w Wapienicy, w którym przebywa obecnie kilkadziesiąt osób z Ukrainy. Są to głównie matki z dziećmi. Wszyscy marzymy o tym, aby ta wojna jak najszybciej się skończyła. Wtedy ten odremontowany obiekt zostanie dla miasta i będzie służył mieszkańcom Bielska-Białej - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Lokale przeznaczone do remontu znajdują się w budynku przy ul. Wapienickiej 34 w Bielsku-Białej. Na każdej z kondygnacji budynku zlokalizowano: 11 pomieszczeń mieszkalnych - każde przeznaczone na pobyt co najmniej 3 osób, wspólne pomieszczenie kuchni, pomieszczenia sanitarne (toalety damskie i męskie) oraz wspólną pralnię.

W budynku obecnie mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Remont pomieszczeń ma na celu poprawienie warunków, w jakich mieszkają nasi goście. Prace budowlane sfinansowane zostaną przez Fundację Leroy Merlin na podstawie przyznanego grantu w ramach projektu funduszu solidarnościowego. Fundacja Leroy Merlin dostarczy wszystkie niezbędne materiały budowlane oraz elementy wyposażenia pomieszczeń, a także sfinansuje związane z nimi prace budowlane. Przewidywany łączny koszt inwestycji to kwota ok. 1 mln. zł.

- Fundusz Solidarnościowy został stworzony w ramach Fundacji Leroy Merlin Polska i działa już 10 lat. Do tej pory skupialiśmy się na tym, czym zajmujemy się na co dzień, czyli upiększaniem domów i ogrodów. Fundacja upiększała np. szkoły, przedszkola; dzisiaj jest natomiast potrzebna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy częścią polskiego społeczeństwa i chcemy wraz z nimi pomagać - mówił lider operacyjny Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin Polska Karol Poprawa.

Warto przypomnieć, że Fundacja Leroy Merlin Polska w ramach tego projektu przyznała już 13 grantów w 12 miastach Polski na kwotę ponad 2 600 000 zł.

W ramach remontu w Bielsku-Białej zostaną odświeżone pomieszczenia mieszkalne - planowana jest tu wymiana grzejników, wykładzin podłogowych, malowanie ścian, a także wyposażenie pokoi między innymi w nowe szafki, lodówki podblatowe i pozostałe elementy wyposażenia.

Remont nie ominie także pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania przez mieszkańców - trzech kuchni, pralni i sanitariatów - zostanie w nich wymienione ogrzewanie, biały montaż, oświetlenie i gniazdka elektryczne, kuchnie zyskają nowy sprzęt AGD (kuchenki oraz lodówki), a w pralniach pojawią się nowe pralki.

Budynek zyska nową stolarkę okienną i częściowo drzwiową. Zaplanowana została wymiana okien i drzwi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych i towarzyszących im pomieszczeniach socjalno-sanitarnych.

- Dzięki naszemu wspólnemu działaniu Bielsko-Biała wzbogaci się o wyremontowaną bursę, która dzisiaj służy gościom z Ukrainy, a w przyszłości będzie wykorzystywana przez mieszkańców Bielska-Białej. Jesteśmy tutaj 20 lat i włączamy się w różne akcje, choćby ostatnio byliśmy jednym ze sponsorów Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii - mówił dyrektor sklepu Leroy Merlin Bielsko-Biała Arkadiusz Tomczak.

Miasto nie planuje przeniesienia mieszkańców na czas trwania remontu, dlatego przeprowadzi go w etapach, sukcesywnie wyłączając i oddając wyremontowane mieszkania użytkownikom. Planowany czas wykonania wszystkich prac remontowych to ok. 20 tygodni.

Obecnie miasto jest w trakcie procedowania przetargu mającego wyłonić generalnego wykonawcę prac budowlanych.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj