bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1746

Zabytkowa plebania odsłania swoje sekrety. Ciekawe odkrycia

Trwa renowacja zabytkowej plebanii parafii katedralnej pod wezwaniem świętego Mikołaja. W trakcie prac na zewnętrznej elewacji probostwa odsłonięto napis z XVIII wieku. Z kolei nad drzwiami bocznego wejścia odkryto ciekawy krzyż równoramienny, wpisany w ośmiokątną tarczę.

Napis odkryty na zewnętrznej elewacji plebanii parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej
Napis odkryty na zewnętrznej elewacji plebanii parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej · fot. www.katedra.bielsko.pl


- „Chociaż wokół jest tyle złego, nie zostawi mnie Bóg samego” - tak można z pewną dowolnością przetłumaczyć inskrypcję, wyrytą na kamiennej belce nad jednym z okien probostwa. Rymowany napis w języku niemieckim dosłownie głosi: „Mimo że otacza mnie krąg nienawiści, Bóg mnie nie opuścił” - poinformowała bielska parafia katedralna pw. św. Mikołaja.

Jak dodaje parafia, przypuszczalnie napis pochodzi z XVIII wieku. Nie sposób jednak ustalić z czyjej inicjatywy i w jakich okolicznościach został tutaj umieszczony.

Z kolei nad drzwiami bocznego wejścia odkryto ciekawy krzyż równoramienny, wpisany w ośmiokątną tarczę. - Trudno ustalić z jakiego okresu pochodzi. Oba obiekty - napis i krzyż - dotychczas pozostawały ukryte pod później wykonaną elewacją - wyjaśnia bielska parafia katedralna.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.