bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 8 sierpnia 2022
 • wyświetleń: 349

Czy wiesz z czego wykonane są Twoje ubrania? Przewodnik po najważniejszych materiałach

Materiał partnera:

Obecnie ubrania mogą być wykonane z syntetycznej tkaniny, która do złudzenia będzie przypominać naturalny materiał. Z tego względu warto poznać klasyfikację poszczególnych tkanin obecnych na rynku.

Czy wiesz z czego wykonane są Twoje ubrania? Przewodnik po najważniejszych materiałach


Najważniejszy podział wśród materiałów na odzieżTkaniny odzieżowe dzielą się na kilka sposobów. Jeśli weźmiemy pod uwagę skład surowcowy, możemy wyróżnić tkaniny naturalne oraz syntetyczne.

Bawełna. Najpowszechniejsza tkanina naturalna, którą możemy spotkać w sklepach. Wykonuje się z niej najczęściej koszulki czy grubsze spodnie. Stosunkowo tania, powszechnie stosowana przy produkcji bielizny.

Tkaniny uzyskiwane z włókien bawełnianych:

 • Denim. Wykorzystywany przeważnie w przypadku dżinsów.
 • Popelina. Wykonuje się z niej zazwyczaj koszule i eleganckie bluzki.
 • Aksamit. Tkanina bawełniana z charakterystyczną okrywą włosową.
 • Welur. W teorii uznaje się go za materiał naturalny, ponieważ posiada włókna bawełny.
 • Satyna. Rodzaj atłasu, ma lekki połysk.


Tkaniny pochodzenia zwierzęcego

 • Wełna i kaszmir. Materiały sprawdzają się przeważnie zimą jako podstawa składu wielu swetrów czy szalików.
 • Jedwab. Pozyskiwany z jedwabników. Bardzo delikatny, może być


Włókna sztuczne. Często mylone z syntetycznymi. Powstają z naturalnych włókien, jednak przy wykorzystaniu odpowiedniej obróbki.

 • Tencel. Powstaje z drewna eukaliptusowego, bez użycia toksycznych substancji.
 • Wiskoza. Bardzo delikatna i przyjemna w dotyku, podobnie jak jej pochodne - modal oraz rayon. Powstaje z włókien celulozowych.


Tkaniny syntetyczne

 • Poliester. Wokół niego zgromadziło się wiele mitów. Pomimo że przez lata syntetyczne tkaniny były demonizowane, powoli odchodzi się jednak od postrzegania ich wyłącznie jednostronnie. Warto w tym aspekcie przywołać przykład odzieży sportowej lub specjalistycznej. To właśnie ubiór sportowców najczęściej jest wykonany z materiałów sztucznych o odpowiedniej strukturze i splocie. Ma to gwarantować przede wszystkim komfort, ale również odpowiednie odprowadzanie potu czy cyrkulację powietrza. Do tej kategorii zaliczymy również m.in. akryl.


Bielizna_nocna


Z czego powinna być wykonana bielizna damska?Bielizna damska powinna być wykonana przede wszystkim z naturalnych tkanin. Biorąc pod uwagę bieliznę nocną, taką jak piżama damska, należy wybrać materiał, który pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrza. Elementy ubioru mają bezpośredni kontakt ze skórą, jeśli zatem będą wykonane ze sztucznych materiałów, mogą podrażniać lub uczulać daną osobę. Naturalne tkaniny rekomendowane są każdemu, jednak korzystać z nich powinny w szczególności osoby z atopowym zapaleniem skóry lub tendencją do alergii. Przy wyborze bielizny należy zwracać także uwagę na zastosowane barwniki. Bielizna powinna być barwiona delikatnymi farbami, które nie uczulają. Dla osób szczególnie wrażliwych na syntetyczne substancje rekomendowany jest wybór produktów niebarwionych, najlepiej białych lub kremowych.

Damska_bielizna_nocna


Najbardziej ekologiczne materiałyNajbardziej ekologicznymi materiałami są naturalne tkaniny. Podczas wyboru bielizny oraz elementów ubioru warto weryfikować czy dana rzecz jest odpowiednio oznaczona certyfikatem. Wybierając dane marki, możemy pośrednio wpłynąć nie tylko na kwestie zatrudnienia pracowników, ale również zadbać o środowisko naturalne. Aby stać się świadomym konsumentem, warto wybierać tkaniny, które mają oznaczenie o mniejszej ilości wody zużytej do ich produkcji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że sama produkcja danego elementu odzieżowego nie wpłynęła destrukcyjnie na środowisko naturalne, bądź negatywny wpływ został zminimalizowany. W branży modowej coraz częściej porusza się temat wyboru lokalnych firm. Marka Dkaren powstała w 2001 roku w Stęszewie. Przedsiębiorstwo wykorzystuje wyłącznie materiały wysokiej jakości i od lat cieszy się renomą na rynku, tworząc bieliznę z różnych materiałów. Dla przykładu szlafrok damski wykonany może być zarówno z tkaniny naturalnej, sztucznej oraz syntetycznej. W zależności od składu surowcowego będzie idealny na inną porę roku, kiedy panują różne temperatury.

Piżama_damska