bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 4369

Pustostanów nie brakuje, a rodziny czekają na dach nad głową

Ponad 400 rodzin i samotnych mieszkańców Bielska-Białej czeka na przydział mieszkania komunalnego. Tymczasem, jak poinformował radny Janusz Okrzesik, na zasiedlenie czekają setki lokali. Dlatego zaapelował o zwiększenie nakładów na remonty pustostanów.

Panorama Bielska-Białej, dron
Panorama Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Janusz Okrzesik, bielski radny skierował do władz miasta interpelację w sprawie zwiększenia liczby mieszkań komunalnych dla oczekujących mieszkańców Bielska-Białej. Jak podkreślił, w mieście na realizację oczekuje 449 pozytywnie zweryfikowanych wniosków o przydział mieszkania komunalnego.

- Liczba skutecznie realizowanych wniosków od 2016 roku niestety jest coraz mniejsza, co dobitnie pokazuje na kłopoty z realizacją jednej z podstawowych funkcji samorządu, czyli pomocy w zapewnieniu dachu nad głową rodzinom, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na wolnym rynku. Opóźnienie i wzrost kosztów inwestycji bloków mieszkalnych przy ul. Wapiennej/Solskiego nie pozwala z optymizmem patrzeć na najbliższą przyszłość w tym zakresie. W związku z tym zwracam się do pana prezydenta z wnioskiem o zwiększenie nakładów na remonty pustostanów, znajdujących się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej - zaapelował przedstawiciel mieszkańców.

Na poparcie swego apelu podał szereg argumentów: w zasobach ZGM znajduje się obecnie 627 pustostanów a aż 211 spośród tych lokali pozostaje niezasiedlonych od co najmniej 5 lat; koszt remontu mieszkania i przywrócenia go do zasiedlenia jest wielokrotnie mniejszy niż budowa nowych mieszkań; umowy na remonty pustostanów są w czasie inflacji obciążone mniejszym ryzykiem niepowodzenia niż duże kontrakty, do tego dochodzi większa ilość potencjalnych wykonawców pochodzących z rynku lokalnego; zdecydowana większość pustostanów położona jest w śródmieściu, na terenach z dostępną infrastrukturą, co redukuje do minimum koszty związane z budową nowej infrastruktury; według dostępnych danych śródmieście Bielska-Białej wyludnia się, a przywrócenie do życia pustostanów w centrum może ten niekorzystny trend odwrócić; zwiększenie podaży mieszkań w śródmieściu zmniejszy presję na zabudową terenów podstokowych, budzącą coraz wyraźniejszy opór społeczny.

- Zdaję sobie sprawę, że polityka mieszkaniowa miasta musi uwzględniać różnorodne formy pozyskiwania lokali komunalnych, jednak biorąc pod uwagę powyższe argumenty apeluję do pana prezydenta o rozważenie większego zaangażowania finansowego budżetu miasta w remonty pustostanów. Wydaje się to w obecnej sytuacji najprostszą, najszybszą i najtańszą formą skrócenia kolejki oczekujących na własne mieszkanie. W dłuższej perspektywie taka korekta polityki mieszkaniowej przyniesie wiele korzystnych efektów społecznych i ekonomicznych związanych z rewitalizacją śródmieścia Bielska-Białej - stwierdził radny Okrzesik.

Do tej interpelacji bielski Ratusz jeszcze się nie odniósł. Do tematu wrócimy.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.