Wiadomości

  • 28 lipca 2022
  • wyświetleń: 1553

Jest drożej, ale pasażerów nie brakuje. Minister o sytuacji KŚ

Mimo podwyżek cen biletów Kolei Śląskich nie zaobserwowano, by z tego rodzaju komunikacji w regionie korzystało mniej pasażerów. Jak podkreślają przedstawiciele resortu infrastruktury, wprowadzenie wyższych cen biletów m.in. śląskiego przewoźnika było wynikiem sytuacji na rynku.

pociąg, Koleje Śląskie, KŚ
Pociąg Kolei Śląskich · fot. Koleje Śląskie


- Czy Pan Minister nie uważa, że podwyżka cen biletów wpłynie negatywnie na zainteresowanie ofertą Kolei Śląskich mieszkańców Żywiecczyzny, Podbeskidzia oraz Ziemi Cieszyńskiej? - dopytuje posłanka Małgorzata Pępek w swojej interpelacji do Ministra Infrastruktury. Wniosek dotyczy majowej podwyżki cen biletów na przejazdy pociągami śląskiego przewoźnika.

W swojej interpelacji, skierowanej do Ministra Infrastruktury, parlamentarzystka przedstawiła także płatność za przejazdy na wybranych liniach po podwyżce. Kształtuje się ona następująco: Chybie-Cieszyn z 5,00 zł na 12 zł wzrost o 140%, Katowice-Wisła z 19,50 zł na 23 zł wzrost o 17,94%, Katowice - Bielsko-Biała z 16 zł na 18 zł wzrost o 12,50%, Katowice-Cieszyn z 17,50 zł na 23 zł wzrost o 31,42%, Katowice-Tychy z 4,50 zł na 7,00 wzrost o 55,5%, Bielsko-Biała - Żywiec z 7,00 zł na 10 zł wzrost o 42,85%, Katowice-Gliwice z 7,00 zł na 11 zł wzrost o 57,14 %.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował, że "wprowadzenie od 16 maja 2022 r. zmiany do Taryfy przewozowej Kolei Śląskich wg organizatora miały na celu dostosowanie cen biletów do aktualnie obowiązujących realiów rynkowych i były determinantem utrzymania i rozbudowy siatki połączeń kolejowych na terenie województwa śląskiego".

- Znaczne zwiększenie kosztów materiałów i usług niezbędnych do świadczenia usług przewozowych przewoźnika przyczyniło się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych - wyjaśnił.

Jak dodał, nie zaobserwowano, że pasażerowie po wzroście cen zrezygnowali z przewozów koleją.

- Przewoźnik kolejowy zaobserwował, że liczba podróżnych chcących korzystać z usług przewozowych wzrasta. Ponadto przewoźnik analizuje i monitoruje zapełnienie uruchamianych pociągów, jednakże wyniki tych działań będą znane na początku czwartego kwartału tego roku - podkreślił wiceminister.

I zaznaczył, że „zmiany oferty przewozowej bądź taryfowej (w tym wprowadzenie ofert specjalnych) będzie możliwe do realizacji po ukończeniu analiz”.

- Bez regularnie aktualizowanych danych dotyczących liczby podróżnych, modyfikacja oferty przewozowej lub taryfowej nie jest, w ocenie organizatora, działaniem racjonalnym - stwierdził Bittel.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.