Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2022
  • wyświetleń: 5258

Wyburzenie przy Cyniarskiej. Budynek nie był zabezpieczony?

Wracamy do tematu kontrowersyjnego wyburzenia zabytkowej kamienicy na ulicy Cyniarskiej w Bielsku-Białej. Pojawiły się informacje, że budynek przed rozbiórką nie był odpowiednio oznakowany i zabezpieczony, mimo tego, że miał stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

Sobota, godz. 16.00, rozbiórka zabytkowej kamienicy przy Cyniarskiej - 14.05.2022
Wyburzanie kamienicy przy ul. Cyniarskiej - 14.05.2022 · fot. Marcin


Nie milkną echa kontrowersyjnego wyburzenia kamienicy w centrum Bielska-Białej. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach alarmował 13 maja o trwającej - według niego - nielegalnej rozbiórce kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13. Obiekt niedawno został wpisany do rejestru zabytków. Pisaliśmy o tym m.in. w tym artykule.

Jak poinformował w swej interpelacji skierowanej do władz miasta radny Janusz Buzek, „Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego 1 marca 2022 r. wydał decyzję o rozbiórce budynku przy ul. Cyniarskiej z sześćdziesięciodniowym terminem wykonania”.

- Wyburzenie rozpoczęto 13 maja, czyli termin wyznaczony na rozbiórkę został przekroczony. Niepokoi jednak coś innego. Otóż — według pozyskanych przeze mnie informacji - budynek przez ponad dwa miesiące od momentu wydania decyzji o rozbiórce miał być niewłaściwie zabezpieczony w myśl przepisów prawa budowlanego (art. 68). Na budynku miało brakować tabliczek informujących o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz o zakazie jego użytkowania. Podobno nie wykonano zabezpieczeń a teren wokół budynku powinien być ogrodzony i powinna zostać wyznaczona strefa bezpieczeństwa - stwierdził radny, prosząc władze miasta o wyjaśnienie tej sytuacji.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bialska-Białej Przemysław Kamiński poinformował, że „decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska-Białej z 7 marca 2022 r. nakazująca Gminie Bielsko-Biała (właścicielowi budynku nr 13 przy ul. Cyniarskiej) — reprezentowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej - rozbiórkę nieużytkowanego budynku oraz uporządkowanie terenu po dokonanej rozbiórce, w terminie 60 dni od dnia otrzymania decyzji, dostarczona została do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej 7 marca 2022 roku”.

- Wyjaśniam, że przekazanie placu budowy w celu rozbiórki kamienicy nr 13 i rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką nastąpiło 5 maja 2022 r., tj. w terminie wyznaczonym w decyzji, natomiast zakończenie prac — 20 maja 2022 r. Faktyczne wyburzenie budynku rozpoczęto 13 maja 2022 r., a zakończono 14 maja 2022 roku - zaznaczył wiceprezydent.

Jeśli z kolei chodzi o zastrzeżenia o niewłaściwym zabezpieczeniu budynku Kamiński poinformował, że informuję, ze decyzja z 7 marca 2022 r. wydana została w oparciu o przepis, który dotyczy nieużytkowanego lub niewykończonego obiektu budowlanego nie nadającego się do remontu, odbudowy lub wykończenia.

- Obowiązki określone w artykule przywoływanym przez radnego nie są nakładane w przypadku budynków nieużytkowanych. Ponadto wyjaśniam, że budynek do czasu rozbiórki był zabezpieczony przed dostępem osób trzecich - zapewnił przedstawiciel ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.