Wiadomości

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 2715

Bielsko-Biała na 5. miejscu wśród miast o najwyższym poziomie szczęścia

Jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz? Na takie pytanie odpowiedziało 35 897 mieszkańców Polski w badaniu przeprowadzonym między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku. Bielsko-Biała znalazło się na 5. miejscu wśród miast o najwyższym poziomie szczęścia.

Bielsko, Bielsko-Biała, miasto, dron, stadion, bloki
Bielsko-Biała na 5. miejscu wśród miast o najwyższym poziomie szczęścia · fot. UM Bielsko-Biała


Ranking przygotowały serwis Otodom oraz firma doradcza think co, specjalizująca się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości.

Wśród najszczęśliwszych miast na pierwszym miejscu znalazła się Gdynia. Zaraz za nią jest Gdańsk. Trzecia jest Zielona Góra, a tuż za nią Tychy. Piąte miejsce zajmuje Bielsko-Biała. Pierwszą dziesiątkę zamyka Kraków.

Miasta o najniższym poziomie szczęścia to kolejno: Częstochowa, Kalisz i Ruda Śląska.

ranking otodom


O raporcieAnkietowani swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a).

Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie. Dzięki temu wiemy, w których polskich miastach ludzie czują się najszczęśliwsi oraz z czego to wynika.

Kluczowe wnioski:

Więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście. Co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia w miastach?

Aż 29% wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu.

Doceniamy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%) i z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%).

Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%).

Najbardziej bolą nas jednak koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Pełny raport można pobrać ze strony: https://www.otodom.pl/wiadomosci/raporty/miasto-dobre-do-zycia

ar / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.