bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 1672

Wandale nadal grasują na „Zielonym Zakątku”

O problemach z osobami, które dewastują „Zielony Zakątek” na Osiedlu Beskidzkim pisaliśmy niejednokrotnie. Jak się okazuje, problem stale powraca, mimo działającego w tym rejonie miasta monitoringu.

Zielony Zakątek
Wandale nadal grasują w „Zielonym Zakątku” · fot. arch. Romana Matyi


Zaalarmowany przez mieszkańców Osiedla Beskidzkiego, że na Zielonym Zakątku", ponownie dokonano dewastacji mienia gminnego, sprawę postanowił zbadać radny Roman Matyja. W tym celu udał się na miejsce w celu sprawdzenia otrzymanej informacji.

- Okazało się, iż zostało uszkodzone ogrodzenie i powyrywano ławki, które następnie przeniesiono w inne miejsce. Poza tym teren był zaśmiecony, a gdzieniegdzie znajdowały się butelki i puszki po alkoholu. To już kolejna dewastacja na tym mini parku, pomimo zainstalowanych tam kamer monitoringu. Należałoby zastanowić się, czy nie przemieścić kamer tak, aby swym zasięgiem obejmowały całość terenu „Zielonego Zakątka". Ponadto służby porządkowe, powinny wziąć pod specjalny nadzór ten teren i skutecznie wyłapać chuliganów, którzy dewastują nasze wspólne mienie oraz zakłócają mir mieszkańcom - podkreślił przedstawiciel mieszkańców w piśmie do władz miasta.


W odpowiedzi Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że „problem dotyczący dewastacji na terenie rekreacyjnym „Zielony Zakątek" przy ul. Sterniczej w Bielsku-Białej jest dobrze znany”.

- Niestety są osoby, które nie czują odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest przestrzeń publiczna. Należy podkreślić, że to nieodpowiedzialne zachowanie niektórych osób, polegające na niszczeniu i zaśmiecaniu terenów zielonych powoduje, że musimy wydawać znaczne środki finansowe na prace porządkowe i naprawcze na naszych działkach. Pomimo, że teren objęty jest monitoringiem i stałym utrzymaniem, dochodzi tam do licznych zdarzeń zakłócających porządek publiczny oraz aktów wandalizmu - przyznał.

Jak dodał wiceprezydent, „z informacji uzyskanych ze straży miejskiej wynika, że w bieżącym roku operatorzy monitoringu wizyjnego miasta ujawnili na tym terenie 16 zdarzeń, których charakter jednoznacznie wskazywał, że doszło do czynów zabronionych”.

- W wyniku podjętych działań funkcjonariusze Straty Miejskiej wobec 25 sprawców wykroczeń wyciągnęli konsekwencje prawne w postaci nałożenia grzywien w drodze mandatów karnych. Ostatnio, niepokojące zdarzenia na terenie „Zielonego Zakątka" uległy znacznemu nasileniu, w związku z tym Straż Miejska objęła ten obszar Kartą Zadań Doraźnych, co spowoduje zwiększenie częstotliwości przeprowadzanych patroli przez funkcjonariuszy. Zostanie również zacieśniona współpraca Straży Miejskiej z Komisariatem II Policji w Bielsku-Białej. Współpraca ta oparta jest szczególnie na wymianie informacji o zagrożeniach występujących na określonym terenie w zakresie bezpieczeństwa ludzi i mienia, spokoju i porządku publicznego oraz koordynowaniu rozmieszczenia służb - poinformował Ruśniak.

Ponadto, jak podał Ratusz, Wydział Gospodarki Miejskiej po raz kolejny zlecił przytwierdzenie do podłoża przestawianych ławek oraz przycięcie drzew i krzewów na przedmiotowym terenie.

- Uporządkowanie zieleni na ma na celu wyeliminowanie miejsc ustronnych oraz zwiększenie zakresu widoczności funkcjonującego na terenie „Zielonego Zakątka" systemu monitoringu wizyjnego miasta - wyjaśnił zastępca prezydenta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.