bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2022
  • wyświetleń: 1502

Remont w Parku Strzygowskiego: będzie nowa ścieżka i plac zabaw

Kolejny teren zielony w Bielsku-Białej będzie ładniejszy. Po trwającej ciągle rewitalizacji parków za Ratuszem i Włókniarzy przyszedł czas na Park Strzygowskiego. Właśnie rusza zagospodarowanie tego terenu. 7 lipca odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy - Zakładowi Budowlano-Montażowemu Probud Sp. z o.o. z Żywca.

Park Strzygowskiego
Park Strzygowskiego · fot. Wydział Inwestycji UMBB


Remontu doczeka się istniejąca w parku ścieżka pieszo-rowerowa i będzie ona oświetlona, powstanie też jedna dodatkowa ścieżka. Pojawi się mała architektura - ławki i kosze na śmieci. Miejsce dla siebie, po zagospodarowaniu, w Parku Strzygowskiego znajdą najmłodsi, powstanie tam bowiem mały plac zabaw. W parku będzie też więcej roślin.

To teren dość zadrzewiony, wykonawca ma dosadzić jednak jeszcze dziesięć drzew - lip, dębów i buków. Inne nasadzenia to barwinek pospolity, który jest rośliną płożącą i zimozieloną. W podwójnym rzędzie na długości prawie 25 metrów zasadzone zostaną też krzewy. Będą one osłoną placu zabaw, ale też wzbogacą florę terenu. Gatunki do posadzenia - bez czarny, świdośliwa, leszczyna pospolita zostały dobrane tak, aby były pożyteczne dla zwierząt - ptaków, ssaków i owadów w okresie kwitnienia i owocowania. Krzewy będą stanowiły źródło pyłku, nektaru, owoców i orzechów dla zwierząt zamieszkujących i odwiedzających park.

Cała inwestycja zostanie przeprowadzona w oparciu o karty ochrony drzew - strefy ochronne drzew wynoszą minimum promień rzutu korony drzewa plus metr. Oznacza to, że w ich sąsiedztwie nie może pracować żaden ciężki sprzęt, który mógłby uszkodzić korzenie.

Zagospodarowanie Parku Strzygowskiego sprawi, że nad rzeką Białą w tym miejscu powstanie już w całości zrewitalizowany, duży teren rekreacyjny - od parku właśnie, po Zieloną Plażę Miejską i zagospodarowany wcześniej teren ujścia potoku Straconka do rzeki Białej.

Zakończenie prac jest planowane w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. Całość będzie kosztowała ponad 790.000 złotych.

Warto dodać, że prace podzielone są na etapy, a park cały czas będzie dostępny dla spacerujących.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.