bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2022
  • wyświetleń: 887

Dni Bielska-Białej: będzie można poznać Młodzieżową Radę Miasta

Młodzieżowa Rada Miasta Bielska-Białej zaprezentuje się podczas Dni Bielska-Białej. Od 2 do 4 września na Placu Wolności w trakcie Jarmarku w Białej stanie specjalne stoisko MRM.

od lewej: sekretarz MRM Kamila Tomaszczyk, wiceprzewodnicząca MRM Julia Cholewa, prezydent Jarosław Klimaszewski,
od lewej: sekretarz MRM Kamila Tomaszczyk, wiceprzewodnicząca MRM Julia Cholewa, prezydent Jarosław Klimaszewski, przewodniczący MRM Tymoteusz Dadok i pełnomocnik prezydenta ds. osób młodych Paulina Żmijewska · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


O szczegółach przedsięwzięcia mówiła podczas konferencji prasowej związanej z Dniami Bielska-Białej wiceprzewodnicząca gremium Julia Cholewa.

- Jako młodzież w Bielsku-Białej pierwszy raz, dzięki uprzejmości pana prezydenta, mamy możliwość zaprezentowania się na Dniach Bielska-Białej. Nie ukrywam, że jest to dla nas duże wyróżnienie i szansa, żeby pokazać, co robimy i kim jesteśmy. Ponieważ wśród mieszkańców jest dość mała wiedza na temat tego, jak działamy, będziemy mieli swoje stoisko. Będzie można do nas podejść, porozmawiać, zapytać, na pewno dużo o sobie opowiemy. Na stoisko zaprosimy też młodzieżowe rady z innych miasta, np. Rybnika, które już wyraziły chęć przyjazdu do nas - mówiła wiceprzewodnicząca.

Konferencja prasowa na temat letnich wydarzeń w mieście była też okazją do powiedzenia kilku słów o Młodzieżowej Radzie Miasta. Głos zabrał jej przewodniczący Tymoteusz Dadok.

- MRM jest po ciężkim okresie dla siebie. Najpierw była pandemia, następnie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, która zmieniła kompetencje młodzieżowych rad. Musieliśmy utworzyć nowy statut, żeby gremium mogło zostać powołane. Ale 25 kwietnia tego roku udało nam się powołać radę nowej kadencji, czego wynikiem jest wybranie prezydium. I od tamtego czasu staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym naszego miasta - mówił przewodniczący. - Młodzieżowa Rada Miasta to przede wszystkim organ konsultacyjny samorządu terytorialnego, organizowany i tworzony przez młodzież, pochodzący z wyborów bezpośrednich przeprowadzonych w szkołach. Jego członkami są uczniowie szkół średnich na terenie miasta. Obecnie nasza rada liczy 48 członków i jest to liczba rekordowa. Po raz pierwszy w historii nowelizacji statutu, nasza kadencja będzie dwuletnia. Kontynuujemy bardzo bogatą tradycję istnienia tego organu. To już 19 lat - dodał.

Jak podkreślał T. Dadok, do kompetencji MRM należy reprezentowanie młodzieży i jej udział w życiu publicznym i debacie publicznej.

- Natomiast dobrym wyrazem tego, na czym się skupiamy, są komisje, które powołaliśmy. Jest to Komisja Mediów i Promocji, Komisja Kultury, Wydarzeń i Współpracy Zewnętrznej oraz Współpracy z Radą Miejską, Komisja Ekologii i Infrastruktury, Komisja Praw Ucznia, Edukacji i Zdrowia Psychicznego oraz Komisja Sportu. Chcemy angażować się w tworzenie aktów prawnych - opiniować akty wydawane przez władze miasta. Do tej pory udało się nam to ze Strategią Miasta do 2030 roku. Nasze opinie zostały przyjęte przez władze - mówił przewodniczący.

Głos w sprawie MRM zabrał też prezydent Jarosław Klimaszewski. - Myślę, że nastąpiło nowe otwarcie, jeśli chodzi o status i podmiotowość Młodzieżowej Rady Miasta. To wynika jednak nie tylko ze statutu, nowej formy wyborów, ale też z tego, że mamy bardzo aktywną młodzież, która ma mnóstwo pomysłów - mówił włodarz. - Dziś mamy takie czasy, że nie ma problemów z bezrobociem, poszukuje się pracowników, specjalistów. Zwłaszcza po pandemii w wielu branżach można pracować w dowolnym mieście na ziemi, jeśli tylko jest połączenie z internetem i my chcemy, żeby to miejsce na ziemi - to było właśnie nasze miasto. Jednak zanim nasi młodzi mieszkańcy wyfruną na uczelnie, chcemy zaszczepić w nich miłość do Bielska-Białej, aby dobrze się tu czuli i wiedzieli, że tu jest dobre miejsce do życia, bo tak jest, a potem do nas wracali. Po to też jest Młodzieżowa Rada Miasta - dokończył prezydent.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia pełnomocnika prezydenta Bielska-Białej ds. osób młodych. To Paulina Żmijowska. - Pełnomocnik ds. osób młodych to bardzo ważny krok w kierunku budowania świadomości młodych mieszkańców miasta, nadania im sprawczości działań w podejmowaniu różnych inicjatyw i budowania marki miasta Bielsko-Biała, bo też na tym nam zależy - żeby była to marka na tle innych miast w Polsce - mówiła pełnomocnik.

ar
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.