Reklama

Wiadomości

  • 2 lipca 2022
  • 5 lipca 2022
  • wyświetleń: 3553

[WIDEO] Powstał model bielskiego ratusza z klocków LEGO

Bielski Ratusz z klocków Lego? Tak i to wyglądający niezwykle imponująco. Replika siedziby władz miasta powstała z inicjatywy Rafała Szymańskiego - organizatora i współtwórcy największej w Europie wystawy z klocków Lego. Ratusz z klocków powstał nieprzypadkowo. W tym roku miasto świętuje bowiem 125-lecie oddania budynku do użytku.

Odsłonięcie bielskiego ratusza z 40 tysięcy klocków LEGO - 30.06.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Do zbudowania repliki w skali 1:100 wykorzystano 40.000 klocków. Projekt bialskiego Ratusza z klocków Lego wykonał Jacek Gierczak, a zaprezentował go w Ratuszu Rafał Szymański.

- Niedawno spotkaliśmy się z panem prezydentem i zaskoczył mnie jego potężny entuzjazm do tego, co robimy. Owocem tego spotkania jest zbudowanie repliki Ratusza, jednego z głównych symboli naszego miasta z 40.000 klocków. Obok Ratusza mamy kilka takich symbolicznych akcentów - szybowiec, Malucha i kolejkę na Szyndzielnię oraz oczywiście replikę pana prezydenta - mówił Szymański.

Trochę historiiW 1894 roku konkurs na projekt obecnego Ratusza, a ówcześnie Ratusza w Białej, która otrzymała prawa miejskie w 1723 roku, wygrał Emanuel Rost. Prace przy budowie rozpoczęły się 1 września 1895 roku. Budynek powstał w rekordowym tempie dwóch lat, a koszt jego wybudowania zamknął się w kwocie 612.000 koron.

Otwarcie gmachu miało nastąpić 15 września 1897 roku. 17 października tegoż roku w obecności burmistrza Białej dr Johanna Rosnera wprowadziły się do budynku biura bankowe i urząd miasta.

Powstały gmach był siedzibą miejskiej Kasy Oszczędności oraz rady miasta Białej. Mieścił się tutaj także 20-osobowy oddział policji i areszt w suterenie. W trzech pokojach ratuszowych działało muzeum miejskie. Na drugim piętrze były mieszkania dla urzędników.

Świętowanie125. urodziny Ratusza, które przypadają właśnie w tym roku będziemy obchodzić 24 września. Tego dnia w planach jest dzień otwarty, a co za tym idzie możliwość indywidualnego zwiedzania gmachu, jak również z przewodnikiem. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, w tym pokazanie miejsc, do których na co dzień mieszkańcy nie mają wstępu. Atrakcją będzie również możliwość zobaczenia repliki Ratusza z klocków Lego.

Szczegółowy plan wydarzenia przedstawiony zostanie we wrześniu.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.