bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2022
  • 29 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2882

Kolejne pustostany zostaną wyremontowane

Mimo drastycznego wzrostu cen materiałów budowlanych i wielu unieważnianych przetargów, władze Bielska-Białej liczą, że w tym roku uda się wyremontować kolejnych 200 pustostanów będących w administracji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

pustostan


W zasobie mieszkaniowym administrowanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej na dzień 31 grudnia 2021 roku było 702 pustostanów. Z kolei na dzień 31 maja 2022 r. liczba pustostanów wynosiła 627 - poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński w odpowiedzi na zapytanie radnego Konrada Łosia w tej sprawie.

- W 2021 roku ZGM wyremontował 224 lokale mieszkalne za łączną kwotę ponad 5 milionów złotych. Na tę kwotę składają się dotacje udzielone przez Urząd Miasta oraz środki własne ZGM. Kwota nie obejmuje kosztów remontów pustostanów wykonanych w ramach remontów generalnych budynków — ze względu na konieczność wyodrębnienia tych kosztów z kosztorysów powykonawczych. Odnosząc się do kwestii ilości pustostanów, które będą wyremontowane w roku 2022, zgodnie z Programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Bielska-Białej na lata 2020-2024 miasto zakłada remont przynajmniej 200 pustostanów rocznie i pomimo trudności, na które nie ma wpływu, tj. drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych, braki na rynku materiałów oraz trudności w znalezieniu wykonawców, podejmuje wszelkie działania aby plan ten zrealizować - zapewnił wiceprezydent.

Jak dodał, nie ma możliwości precyzyjnego wskazania liczby i adresów lokali, które zostaną wyremontowane w bieżącym roku.

- Przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz częstsza konieczność unieważniania przetargów na wyłonienie wykonawców remontów z uwagi na zbyt wysokie ceny ofertowe w stosunku do założonej wartości przedmiotu zamówienia. Dlatego też dokładna liczba wyremontowanych pustostanów może zostać podana na koniec bieżącego roku - stwierdził Kamiński.

Na remont pustostanów ZGM w tym roku planuje przeznaczyć ponad 3,3 miliona złotych plus środki wydatkowane na remonty pustostanów w ramach remontów generalnych budynków, które będą możliwe do podania po rozliczeniu zadań inwestycyjnych.

- Wyremontowane lokale, po ich odbiorze technicznym, są niezwłocznie przekazywane do tzw. „zasiedlenia". ZGM przedstawia propozycję zawarcia umowy najmu danego lokalu osobie uprawnionej, zamieszczonej na jednej z list wynajmu lokali. Wyremontowane do tej pory lokale zostały już zadysponowane na rzecz najemców w ramach nie tylko realizacji list wynajmu lokali, ale także w związku z realizowanymi zamianami czy koniecznością zapewnienia lokali zamiennych - podkreślił zastępca prezydenta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.