bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 czerwca 2022
  • wyświetleń: 732

[WIDEO, FOTO] Ćwiczenia strażaków. Wykorzystują specjalny wóz strażacki

W poniedziałek, 13 czerwca rozpoczęło się szkolenie z zakresu pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem mobilnego trenażera rozgorzeniowo-dymowego, które potrwa do środy.

Ćwiczenia strażaków. Wykorzystują specjalny wóz strażacki - 13.06.2022 · fot. mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, KM PSP Bielsko-Biała


Trenażer pożarowy wyglądem przypomina zwykły wóz strażacki, ale w jego wnętrzu - dzięki specjalistycznej technologii - można wytworzyć warunki panujące podczas... rzeczywistych pożarów.

Urządzenie umożliwia symulację pożarów: obiektów mieszkalnych, magazynowych, warsztatowo-przemysłowych itp. z wystąpieniem rzeczywistego ognia. Różnorodność i elastyczność konfiguracji wnętrza, możliwość zadymienia, generowania efektów dźwiękowych i świetlnych umożliwiają realizację różnych wariantów symulacji: zarówno pojedynczych pożarów jak i ciągów zdarzeń. Maksymalna temperatura w komorze to nawet 800 stopni Celsjusza.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia KW PSP w Katowicach na bazie Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy współpracy z Ośrodkiem Szkolenia KW PSP w Krakowie, na wyposażeniu którego jest trenażer. W szkoleniu biorą udział zarówno funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, jak i druhowie z miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego.

Ćwiczenia w trenażerze umożliwiają ocenę pracy strażaka ratownika w warunkach szczególnie niebezpiecznych, symulujących realne zjawiska zachodzące podczas procesu spalania.Głównym celem ćwiczeń w tym urządzeniu jest wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie takich umiejętności i nawyków wśród strażaków ratowników jak:
  • praca przy dużym obciążeniu psychofizycznym (zaciemnienie, zadymienie, zjawisko rozgorzenia, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura oraz hałas i efekty świetlne),
  • poruszanie się w nieznanym i skomplikowanym otoczeniu zarówno w układzie pionowym jaki i poziomym,
  • ratowanie i ewakuacja ludzi z miejsc trudno dostępnych oraz objętych pożarem,
  • sprawianie sprzętu ratowniczo - gaśniczego niezbędnego do wykorzystania podczas pożarów w budynkach mieszkalnych,
  • zasady postępowania oraz pracy w dwuosobowym zespole ratowników zwanym rotą,
  • zasady prowadzenia korespondencji radiowej w warunkach zmiennych i utrudnionych.


Szkolenie ma również na celu wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy instruktorami pożarów wewnętrznych z województwa śląskiego i małopolskiego.

mp / bielsko.info
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.