Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2022
  • 14 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3708

Trwają targi Silver Silesia. Seniorów witała minister Marlena Maląg

Za nami:

Trzydniowe targi dla seniorów odbywają się w Bielsku-Białej. W hali pod Dębowcem od 13 czerwca można odwiedzać różnorakie stoiska, miasteczko zdrowia, ale też obejrzeć występy na scenie seniorów z miasta i okolicy. Targi potrwają do 15 czerwca.

Targi Silver Silesia - 13.06.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Targi senioralne to cześć wydarzenia pod nazwą Silver Silesia organizowanego przez województwo śląskie, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz miasto Bielsko-Biała. 13 czerwca rozpoczęła je druga Wojewódzka Konferencja Senioralna pod hasłem Senior konsument wpływa na rozwój gospodarki. Udział w niej wzięli Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w tymże ministerstwie Stanisław Szwed, posłowie i senatorowie, członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała i inni reprezentanci sejmiku, profesorowie i znawcy tematu polityki senioralnej. Miasto podczas konferencji reprezentował prezydent Jarosław Klimaszewski.

Podczas oficjalnego otwarcia targów w hali pod Dębowcem seniorów witała minister Marlena Maląg.

- Za młodzi na sen! Kochani, drodzy seniorzy, to jest prawda - za młodzi. Niezwykle się cieszę, że mogę być dzisiaj z wami, że mogę chociaż chwilę pocieszyć się państwa radością i powiem, że ta solidarność międzypokoleniowa, o której mówimy, to właśnie jest tą energią, którą nam dajecie - serce do działania. Dziękuję za to, co zrobiliście dla drugiego pokolenia. A dziś naszym zadaniem jest stwarzanie wam takich warunków, aby państwa jesień życia była wesoła i aktywna, jak dziś to widać - mówiła.

Słowo do seniorów skierował również gospodarz miejsca - prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Mam nadzieję, że spędzimy razem wspaniały czas. Czas z jednej strony zabawy, z drugiej strony edukacji. Wszystkim, jak stoimy na tej scenie, zależy na tym abyście tę jesień życia mieli jak najbardziej pogodną, byli jak najdłużej zdrowi, rozwijali swoje pasje i dzielili się doświadczeniami z nami - nieco młodszymi - mówił włodarz.Najbardziej obleganym punktem targów jest miasteczko zdrowia. To miejsce, gdzie swoje stoiska ma kilkanaście śląskich szpitali, których założycielem jest samorząd województwa. Wystawiają się Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej, Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny Szpitala Opieki Długoterminowej w Jaworzu, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty i Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.

Porad udzielą m.in. dietetycy, urolodzy, pulmonolodzy, diabetolodzy, fizjoterapeuci, ortopedzi. Są m.in. porady w zakresie rehabilitacji po COVID-19. Chętni mogą wykonać badanie podoskopem stóp wykrywające nieprawidłowości obciążenia stóp, zalecane chorym na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Można też przeprowadzić badanie wskaźnika ABI - umożliwiające wykrycie miażdżycy w aorcie oraz tętnicach kończyn dolnych. Medycy podpowiadają również, jak pacjenci chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i astmę mają prawidłowo użytkować inhalatory oraz jak interpretować wyniki badań. Nie brakuje porad dotyczących leczenia ran przewlekłych.

Swoje stoisko, tylko już na płycie hali, ma również Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej gdzie można uzyskać informacje, wstępną kwalifikację do programu profilaktycznego oraz poradę fizjoterapeutyczną w kierunku osteoporozy.

- Jako osoba odpowiedzialna za zdrowie, powiem tak - nie wypuścimy nikogo jeżeli się nie zbada na stoiskach szpitali. Są tam bardzo różne usługi medyczne - także skorzystajcie państwo, że macie blisko i można to zrobić właśnie w takich warunkach - zachęcała do badań członek zarządu województwa Izabela Domogała.

Targi będą czynne jeszcze do 15 czerwca do godziny 15.00. Na stoiskach można obejrzeć rękodzieło seniorów, ale też porozmawiać z przedstawicielami instytucji - Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, miejscowej Biblioteki Pedagogicznej, Kolei Śląskich, domów pomocy społecznej, stowarzyszeń działających na rzecz emerytów i rencistów, czy amazonek. Miasteczko zdrowia czynne jest jeszcze 14 czerwca.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.