Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2400

Wraca temat terenów rekreacyjnych w Hałcnowie

To bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców Hałcnowa. Jak poinformował bielski Ratusz, plan rewitalizacji tej części Bielska-Białej zakłada udostępnienie dla mieszkańców cennego starodrzewia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Kultury, powstanie rynku pełniącego także funkcję wypoczynkową oraz płynne połączenie terenu parkowego z płytą placu głównego.

hałcnów
Wraca temat terenów rekreacyjnych w Hałcnowie · fot. bielsko.info


Na tzw. Kępie Hałcnowskiej, rozciągającej się między ulicami Wyzwolenia i Orchidei w Hałcnowie, znajduje się duży gminny teren - zauważył radny Edward Kołek.

- Do niedawna zapuszczony, porośnięty chaszczami i chwastami, ostatnio został posprzątany i powstała tam niewielka siłownia „pod chmurką". Od wielu lat staram się, by teren ten porządnie i pomysłowo zagospodarowany służył z pożytkiem mieszkańcom Hałcnowa, a szczególnie mieszkańcom pobliskiego osiedla bloków wielorodzinnych - przypomniał.

Jak dodał, około roku 2006 złożył nawet stosowny projekt do Budżetu Obywatelskiego B-B, później pojawiły się kolejne projekty - ich efektem jest uporządkowanie terenu i zbudowanie niewielkiej siłowni, a na realizację czeka pomysł obiektu dla skaterów.

- W starania włączyła się mocno Rada Osiedla Hałcnów, powodując uporządkowanie zabytkowej alei akacjowej oraz wycinkę licznych tu samosiejek. Ale to wciąż za mało, by mówić, że park na Kępie ożył i służy mieszkańcom tej północno-wschodniej peryferyjnej części naszego miasta. Patrząc na realizacje parków i obiektów plenerowych w innych częściach Bielska-Białej stwierdzam z całą pewnością, że w naszym pięknym mieście da się zrobić coś pięknego i pożytecznego dla mieszkańców, gdzie mogą spędzać sympatycznie czas i wypoczywać z dziećmi czy wnukami. Dlatego jestem pewien, że w Hałcnowie na Kępie Hałcnowskiej też da się taki park założyć i w nim gospodarować, realizując np. jakąś ścieżkę edukacyjną czy sportową. U nas w Hałcnowie tego typu obiektów zdecydowanie brakuje. W kontekście przyszłych wielkich realizacji drogowych, które czekają Hałcnów i które spowodują między innymi likwidację tzw. Księżego Lasu, fragmentu dziewiczego niemal lasu bukowego, należy się hałcnowianom jakieś wytchnienie, choćby w postaci wzmiankowanego przeze mnie parku na Kępie Hałcnowskieju. Liczą na to także mieszkańcy Hałcnowa - podkreślił przedstawiciel bielszczan.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak przypomniał, że o rewitalizację wskazanego terenu występował również Radny Rady Miejskiej Karol Markowski. Na jego wniosek został wykonany ciąg pieszy.

- Ponadto, na terenie Kępy Hałcnowskiej znajduje się już część rekreacyjna, która jest sukcesywnie rozbudowywana, natomiast po drugiej stronie ciągu pieszego, po usunięciu samosiewów i oczyszczeniu terenu, powstał park naturalistyczny. Warto tworzyć takie naturalne drzewostany w Bielsku-Białej. Jednocześnie informuję, że w miarę posiadanych środków finansowych na wskazanym terenie zostanie przeprowadzony przegląd zdrowotności drzewostanu oraz zostanie utworzona strefa zieleni izolacyjnej od strony ul. Wyzwolenia - zapewnił wiceprezydent.

Jak dodał, "na wniosek Pana Bronisława Szafarczyka powstała 'Koncepcja wskazująca kierunki zagospodarowania centrum Hałcnowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz małą architekturą', na podstawie której będzie realizowana kompleksowa rewitalizacja centrum dzielnicy".

- Koncepcja zakłada udostępnienie dla mieszkańców cennego starodrzewia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Kultury, powstanie rynku pełniącego także funkcję wypoczynkową oraz płynne połączenie terenu parkowego z płytą placu głównego. Powstanie zatem miejsce wypoczynku dla wszystkich mieszkańców Hałcnowa - podkreślił przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.