bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 maja 2022
  • wyświetleń: 414

Nauka programowania - start w lepsze życie

Materiał partnera:

W dzisiejszym świecie niewiele jest tak szybko rozwijających się gałęzi jak informatyka. Elektroniczne urządzenia, wymagające odpowiedniego programowania towarzyszą nam praktycznie przez cały czas i w każdym miejscu. Z tego też powodu praca programisty jest jedną z najbardziej opłacalnych, jakie można wykonywać. Jak nauczyć się programowania? Od czego zacząć? O tym opowiemy w poniższym artykule.

1. Jak zacząć naukę programowania?
2. Jaki język programowania wybrać?
3. Szkoła programowania

Jak zacząć naukę programowania?Nauka programowania, tak samo jak każdej innej umiejętności wymaga skupienia, czasu i samozaparcia. Jeśli chcesz nauczyć się języka programowania od zera, na początku warto sobie uświadomić, że jest to proces nieco podobny do uczenia się języka mówionego — najpierw opanowujemy najbardziej podstawowe komendy, uczymy się składni i, przede wszystkim, programistycznego myślenia. Jeśli naszym celem jest praca w branży IT, a nie tylko rozwijanie swoich umiejętności, całą naukę należy rozpocząć od wyboru konkretnego języka programowania, o czym więcej opowiemy poniżej. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się na sposób nauki. Być może najlepiej pracuje nam się, szukając informacji krok po kroku, na własną rękę? Wiele osób podkreśla jednak, że nauka programowania od zera jest dużo bardziej efektywna, gdy skorzystamy z kursów, bądź zapiszemy się do szkoły programowania. Kiedy wiemy już czego i w jaki sposób będziemy się uczyć, pozostaje tylko zaplanowanie kolejnych sesji nauki i rozpoczęcie całego procesu.

Jaki język programowania wybrać?Języki programowania, od których powinno się zacząć naukę to temat bardzo złożony. Dobrym podejściem jest jednak wybór na podstawie dwóch kwestii — naszych zainteresowań i potrzeb rynku. Jeśli nasza samodzielna nauka, bądź kurs mają pomóc nam w programowaniu front-end, gdzie szybko widać efekty naszych działań, często poleca się JavaScript, HTML i CSS. Dla wielbicieli skrupulatności i wyzwań logicznych dobry na początek może okazać się Python. Do programowania gier z pewnością przyda się C++ i C#. Z kolei jeśli nie do końca wiemy, czym chcielibyśmy się zajmować, to nauka Java, która posiada szerokie spektrum zastosowań, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Szkoła programowaniaTak jak wspomnieliśmy wcześniej, do nauki programowania można zabrać się samemu. Opanowanie reguł pisania kodu nie jest jednak sprawą prostą i poznanie nawet podstaw programowania może trwać bardzo długo i łatwo się w tym czasie zniechęcić. Odpowiedzią na te bolączki może być szkoła programowania. Ile trwa nauka programowania w tego typu instytucji? Jak podaje na swojej stronie świetnie oceniana Kodilla, kursy z mentorem trwają od 4 do 10 miesięcy. Nie jest to krótki okres, po nim jednak jesteś gotowy na pracę w dobrze płatnym sektorze IT i zmianę swojego życia.