Reklama

Wiadomości

  • 27 maja 2022
  • wyświetleń: 2502

Hałcnów: trwa budowa przedszkola. Prace idą zgodnie z planem

Zgodnie z planem postępuje budowa nowego przedszkola w bielskim Hałcnowie. Parter budynku z dnia na dzień jest coraz bardziej okazały, jeszcze w tym tygodniu zacznie się montaż stropu nad jego częścią.

Hałcnów: trwa budowa przedszkola. Prace idą zgodnie z planem
Hałcnów: trwa budowa przedszkola. Prace idą zgodnie z planem · fot. UM Bielsko-Biała


Budowa u zbiegu ulic Janowickiej i Jakuba Jasińskiego, której wykonawcą jest żywiecka spółka Wodpol, ruszyła na początku lutego tego roku. W pierwszych miesiącach inwestycji udało się dotrzymać wszystkich terminów i wykonać rozbiórkę budynku mieszkalnego, roboty makroniwelacyjne oraz wykonać fundamenty i płyty posadzki, prace murarskie parteru są gotowe już w 70 procentach. Obecnie nadal trwa murowanie ścian na pierwszej kondygnacji, a lada dzień zacznie się montaż stropu nad jej częścią. W trakcie są też prace nad sieciami zewnętrznymi i kanalizacją deszczową.

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Wykonawca jest rzetelny - informuje Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Aby miasto mogło podjąć się realizacji tej tak potrzebnej w Hałcnowie inwestycji, trzeba było dołożyć pieniądze z budżetu gminy. Budowa za ponad 21 milionów złotych ma być gotowa 18 miesięcy od rozpoczęcia, czyli w lipcu 2023 roku.

Przedszkole pomieści dziesięć oddziałów na dwóch kondygnacjach - parterze i piętrze. W sumie będzie mogło tam uczęszczać 250 dzieci. Powierzchnia obiektu to 3.453,91 m2. Każdy z oddziałów to sala zabaw, a także magazyny sprzętu oraz leżaków i pościeli. Łazienki z natryskiem będą wspólne dla dwóch oddziałów.
Poza tym, na parterze zaplanowano pomieszczenie portiera, dwie szatnie, ogólnodostępne łazienki, świetlicę z możliwością przeprowadzania zajęć ruchowych, salę imprez przedszkolnych, kuchnię z zapleczem, pralnię, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe oraz dostępne z zewnątrz łazienki. Na piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne i socjalne pracowników przedszkola oraz kotłownia.

Budynek będzie wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną, energooszczędny system oświetlenia oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła, a także w pełni przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - od łazienek po windę.

W ramach umowy wykonawca zagospodaruje również teren wokół przedszkola. Powstaną chodniki, ciągi jezdne i parkingi. Dzieci będą mogły korzystać z dwóch nowych placów zabaw z bezpieczną nawierzchnią z piasku, obsadzonych drzewami dającymi cień.

Inwestycja ma jeszcze swój drugi etap, który obejmie przebudowę skrzyżowania ulic Janowickiej i Jakuba Jasińskiego. Wykonawca tych prac został wyłoniony w osobnym przetargu. To firma Wtórbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Wykonawca w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy przebuduje skrzyżowanie i utworzy zjazd na teren przedszkola. Prace zaczną się w przyszłym tygodniu.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.