
Wiadomości
- 29 maja 2022
- wyświetleń: 4379
[WIDEO] Filmowe perełki z czasów PRL. Są dostępne w sieci
Telewizja Polska prowadzi obecnie projekt rekonstrukcji cyfrowej, dofinansowany przez Unię Europejską. Wśród nagrań z czasów PRL można znaleźć również te nakręcone w Bielsku-Białej!
Powyżej możecie obejrzeć fragment reportażu z Bielska-Białej, w którym Olgierd Wieczorek prezentuje pierwszy polski hydrauliczny, samojezdny dźwig budowlany BEDES - 16T. - Jest to konstrukcja prototyp, który powstał w tutejszym Doświadczalnym Zakładzie Dźwigów Samochodowych. W próbnej jeździe uczestniczy młody, utalentowany główny konstruktor dźwigu mgr inż. Edward Sosna. Konstruktor ma na swoim koncie ponad 40 patentów chronionych, jest także współautorem całej rodziny dźwigów o wielostopniowych hydraulicznych wysięgnikach. Reporter zachwala walory dźwigu, który może konkurować z najlepszymi na świecie. Przeprowadza rozmowę z konstruktorem na temat powstawania projektu na desce kreślarskiej oraz zespołu, który pomagał mu w tym projekcie - czytamy w opisie reportażu. Pełne nagranie można obejrzeć tutaj.
To nie jedyny reportaż telewizyjny z Bielska-Białej, który został zrekonstruowany w ramach projektu rekonstrukcji cyfrowej! Kolejnym ciekawym nagraniem jest "Reporterski rajd młodych" dziennikarzy TV Katowice do Bielska-Białej.
- Jadąc samochodem napotykają na grupy młodzieży i żołnierzy, pracujących w czynie społecznym przy drogach. Rozmowa z pracującymi w czynie społecznym w różnych punktach miasta i z różnych zakładów pracy. Następnie rozmowa z prezydentem Bielska Białej na Rynku Starego Miasta, dlaczego w mieście brakuje młodzieżowego klubu. Jak się okazuje, zgodnie z umową za prace społeczne na rzecz miasta młodzież otrzyma jedną z kamieniczek. Rozmowa z młodzieżą o potrzebie posiadania własnego miejsca. Wizyta u młodego małżeństwa, które niedawno otrzymało własne mieszkanie w systemie patronackim. Wizyta na zamku, gdzie trwa młodzieżowa impreza. Pokaz mody, występy zespołu muzycznego. Rozmowa z przewodniczącym ZSMP, podsumowująca Dzień Czynu Młodych w Bielsku - czytamy w opisie tego nagrania, które dostępne jest tutaj.
W tym miejscu dostępny jest także reportaż nakręcony w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, zrealizowany w ramach cyklu "Magazyn Kulturalny". Na nagraniu możecie obejrzeć wypowiedź Alojzego Nowaka, dyrektora Państwowego Teatru w Bielsku-Białej o zamierzeniach i planach teatralnych, pomocy włodarzy miasta dla teatru, w trosce o dobry poziom artystyczny.
- Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889-1890, według projektu wiedeńskiego architekta, Emila von Förstera. Teatr na swoim koncie posiada wiele wybitnych osiągnięć artystycznych. Na powodzenie teatru, zdaniem dyrektora, składają się trzy czynniki: repertuar, dobry zespół aktorski i realizatorzy przedstawień. Dużą rolę odgrywa również współdziałający ze sobą kolektyw teatralny - przybliżają autorzy reportażu.
Więcej reportaży z Bielska-Białej można znaleźć tutaj.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący tematPod czerwoną latarnią? Ciemny interes w centrum miasta

Gorący tematKiedy po ulicach miasta jeździły tramwaje

Bezpłatny E-book o historii Bielska-Białej

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Sowieckie represje w Bielsku i okolicach

Gorący tematBielsko fabryczne - wspomnienia z bielskich zakładów

80 lat od wkroczenia Armii Czerwonej: historia cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.