bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 maja 2022
  • 29 maja 2022
  • wyświetleń: 2796

[WIDEO] Filmowe perełki z czasów PRL. Są dostępne w sieci

Telewizja Polska prowadzi obecnie projekt rekonstrukcji cyfrowej, dofinansowany przez Unię Europejską. Wśród nagrań z czasów PRL można znaleźć również te nakręcone w Bielsku-Białej!Powyżej możecie obejrzeć fragment reportażu z Bielska-Białej, w którym Olgierd Wieczorek prezentuje pierwszy polski hydrauliczny, samojezdny dźwig budowlany BEDES - 16T. - Jest to konstrukcja prototyp, który powstał w tutejszym Doświadczalnym Zakładzie Dźwigów Samochodowych. W próbnej jeździe uczestniczy młody, utalentowany główny konstruktor dźwigu mgr inż. Edward Sosna. Konstruktor ma na swoim koncie ponad 40 patentów chronionych, jest także współautorem całej rodziny dźwigów o wielostopniowych hydraulicznych wysięgnikach. Reporter zachwala walory dźwigu, który może konkurować z najlepszymi na świecie. Przeprowadza rozmowę z konstruktorem na temat powstawania projektu na desce kreślarskiej oraz zespołu, który pomagał mu w tym projekcie - czytamy w opisie reportażu. Pełne nagranie można obejrzeć tutaj.

To nie jedyny reportaż telewizyjny z Bielska-Białej, który został zrekonstruowany w ramach projektu rekonstrukcji cyfrowej! Kolejnym ciekawym nagraniem jest "Reporterski rajd młodych" dziennikarzy TV Katowice do Bielska-Białej.

- Jadąc samochodem napotykają na grupy młodzieży i żołnierzy, pracujących w czynie społecznym przy drogach. Rozmowa z pracującymi w czynie społecznym w różnych punktach miasta i z różnych zakładów pracy. Następnie rozmowa z prezydentem Bielska Białej na Rynku Starego Miasta, dlaczego w mieście brakuje młodzieżowego klubu. Jak się okazuje, zgodnie z umową za prace społeczne na rzecz miasta młodzież otrzyma jedną z kamieniczek. Rozmowa z młodzieżą o potrzebie posiadania własnego miejsca. Wizyta u młodego małżeństwa, które niedawno otrzymało własne mieszkanie w systemie patronackim. Wizyta na zamku, gdzie trwa młodzieżowa impreza. Pokaz mody, występy zespołu muzycznego. Rozmowa z przewodniczącym ZSMP, podsumowująca Dzień Czynu Młodych w Bielsku - czytamy w opisie tego nagrania, które dostępne jest tutaj.

W tym miejscu dostępny jest także reportaż nakręcony w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, zrealizowany w ramach cyklu "Magazyn Kulturalny". Na nagraniu możecie obejrzeć wypowiedź Alojzego Nowaka, dyrektora Państwowego Teatru w Bielsku-Białej o zamierzeniach i planach teatralnych, pomocy włodarzy miasta dla teatru, w trosce o dobry poziom artystyczny.

- Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889-1890, według projektu wiedeńskiego architekta, Emila von Förstera. Teatr na swoim koncie posiada wiele wybitnych osiągnięć artystycznych. Na powodzenie teatru, zdaniem dyrektora, składają się trzy czynniki: repertuar, dobry zespół aktorski i realizatorzy przedstawień. Dużą rolę odgrywa również współdziałający ze sobą kolektyw teatralny - przybliżają autorzy reportażu.

Więcej reportaży z Bielska-Białej można znaleźć tutaj.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.