bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 maja 2022
  • wyświetleń: 521

Czym powinny charakteryzować się wygodne i modne damskie buty do biegania?

Materiał partnera:

Buty do biegania z jednej strony powinny być odpowiednio dobrane, wygodne i odciążające nogi, stawy i kręgosłup przez amortyzację elastycznej podeszwy. Z drugiej strony natomiast każda kobieta chciałaby znaleźć modne buty, które będą na niej po prostu dobrze wyglądać. O czym należy pamiętać, wybierając buty do biegania i jak znaleźć właściwą parę?

Czym powinny charakteryzować się wygodne i modne damskie buty do biegania?


Jak dobrać buty do biegania?Pod kątem doboru właściwych butów należy pamiętać przede wszystkim o ich odpowiednim rozmiarze. Nawet drobne niedopasowanie pod tym kątem może być powodem późniejszego dyskomfortu, który niestety nie ustąpi z czasem, a nawet kontuzji, kiedy niewygoda wpłynie na sposób poruszania się. Najlepiej, jeśli damskie buty do biegania wybiera się, znając nie tylko własny rozmiar, ale i typ stopy. Wyróżnia się trzy typy, mianowicie stopę neutralną, pronującą i supinującą. Typ stopy określa się na podstawie jej ułożenia w momencie styku z podłożem.

Kolejna ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania, to amortyzacja podeszwy. Im większa jest waga ciała osoby, która będzie korzystać z butów, tym w mocniejszą amortyzację powinny one zostać wyposażone. To właśnie ona odpowiada za odciążenie stawów i kręgosłupa, zapobiegając przykrym dolegliwościom bólowym po treningu.

Amortyzacja podeszwy jest ważna szczególnie wtedy, gdy zamierza się biegać to płaskim i twardy terenie, podłożu betonowym, asfaltowym, albo wyłożonym kostką. Planując treningi na nieutwardzonych ścieżkach pełnych nierówności, na przykład w terenie leśnym, warto zwrócić uwagę na modele z lepiej wyprofilowaną podeszwą i bieżnikiem, w tym profesjonalne buty trekkingowe.

jak-dobrac-buty-do-biegania


Modne modele damskich butów do bieganiaZawsze należy pamiętać, że w przypadku butów sportowych, które zamierza się wykorzystywać do treningu, znacznie ważniejsza jest ich funkcjonalność i dopasowanie od wyglądu. Z drugiej strony trudno jednak całkowicie pominąć aktualne trendy, mówiąc o jakimkolwiek damskim obuwiu.

Już w minionym roku do świata mody wkroczył nurt streetwear, który na salony wprowadził odzież sportową, luźną i wygodną. Wśród niej pojawiły się także tak zwane ugly shoes, czyli masywne buty sportowe, którym daleko do delikatnych kobiecych krojów. Pomimo tego stały się hitem i pozwoliły markom sportowym na tworzenie butów na grubych podeszwach, w których to amortyzacja i wygoda, a nie subtelny wygląd, stały się priorytetem. Przez ten wpływ trendów dziś wiele modnych modeli butów do biegania osadzanych jest na masywnych podeszwach, często specjalnie odróżniających się stylem od koloru czy wzoru na cholewce.

Nie każde buty sportowe to modele do bieganiaWybór właściwych butów do treningu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na wygodę, ale również i ogólnie pojęte zdrowie, a także szybsze efekty wykonywanych ćwiczeń. Szczególnie początkujący sportowcy powinni pamiętać, że buty odpowiednie do różnego rodzaju treningów znacznie się między sobą różnią. Buty odpowiednie do biegania powinny być lekkie, zwykle obszyte oddychającą siateczką lub cienkim materiałem, osadzone na amortyzującej i elastycznej podeszwie.

Często butami sportowymi określa się sneakersy i większość modeli wiązanych. Co ważne, zwykle posiadają one twardą podeszwę, która, choć świetnie sprawdza się na co dzień, nie powinna być używana do biegania. Tego rodzaju buty za to świetnie sprawdzają się podczas ćwiczeń na hali dzięki swoim antypoślizgowym właściwościom.