Wiadomości

  • 21 maja 2022
  • 27 maja 2022
  • wyświetleń: 20840

[FOTO] W Lasku Bathelta kończy się jedna z części dużej inwestycji

W Lasku Bathelta, tuż obok lotniska w Aleksandrowicach, powstaje jedna z inwestycji w ramach projektu "Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała". Wkrótce bielszczanie będą mogli w pełni skorzystać z nowego obiektu.

Inwestycja powstająca w Lasku Bathelta - 20.05.2022 · fot. sid / bielsko.info


W kilku miejscach Bielska-Białej powstają tzw. klasy w krajobrazie z tablicami edukacyjnymi oraz Ogrody Beskidzkie z grządkami roślin występujących na danym terenie i elementami sensorycznymi - przeznaczone na ekologiczne zajęcia terenowe dla dzieci.

Jeden z takich obiektów powstaje w Lasku Bathelta, czyli na terenie graniczącym z lotniskiem w Aleksandrowicach. Budowana jest tutaj właśnie "klasa w krajobrazie" i Ogród Beskidzki, publiczna toaleta (ta pojawiła się też po drugiej stronie lotniska - przy ul. Pieczarkowej), altana, mały amfiteatr oraz ścieżka edukacyjna. Wykonawcą inwestycji jest żywiecka spółką Caputa i Zając. Do obiektu można dojść m.in. z parkingu przy jednym z marketów przy ul. Cieszyńskiej.

Inwestycja powstająca w Lasku Bathelta - 20.05.2022
Inwestycja powstająca w Lasku Bathelta - 20.05.2022 · fot. sid / bielsko.info


- W drewnianych skrzyniach będą rosły rośliny występujące na tym terenie. Tu najmłodsi podczas lekcji ekologii będą mogli przyjrzeć im się z bardzo bliska. Powoli swój zarys dostają też miejsca z elementami sensorycznymi - to wydzielone w nawierzchni obramowania z różnego rodzaju materiałami, które dzieci będą badały za pomocą dotyku. Jeśli klasa w krajobrazie to też miejsce do siedzenia - altana dla 30 osób, a także rozlokowane po całym terenie podesty do siedzenia - pojedyncze i piętrowe. Na obrzeżach Lasku Bathelta stanęły drewniane tunele obłożone wikliną. Wzdłuż wyznaczonych alejek swoje domki mają natomiast owady. Całości dopełnią jeszcze tablice edukacyjne i tzw. okna w krajobrazie - wyjaśnia Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

- Na terenie stoi już publiczna toaleta. Taka sama znajduje się też po drugiej stronie lotniska, przy ul Pieczarkowej. Świeżo powstałe miejsce wydaje się idealne do zatrzymania, odpoczynku, na piknik czy obserwację przyrody. Popołudniami i w weekendy ścieżka wokół lotniska w Aleksandrowicach to popularna destynacja bielszczan - spacerują tu, jeżdżą rowerem, biegają czy uprawiają inne sporty. Teraz na trasie powstało bardzo estetyczne miejsce wytchnienia - dodaje bielski magistrat.

Drewniane konstrukcje Lasku Bathelta - 05.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Budowa w Lasku Bathelta to jeden z elementów dużej inwestycji, jaką jest projekt "Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała", który jest podzielony na dwa etapy dofinansowane z Unii Europejskiej.

W ramach projektu w Bielsku-Białej powstanie m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Grotowej, 5-kilometrowa ścieżka edukacyjna w Lesie Cygańskim, ogród sensoryczny, sad miejski, zagospodarowany zostanie plac przy Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Pocztowej, powstanie infrastruktura na wzgórzu Trzy Lipki i za małym stadionem w Wapienicy. Dobiega końca zagospodarowywanie terenu ujścia potoku Straconka do rzeki Białej przy ul. gen. Stanisława Maczka. Już teraz można korzystać z odnowionej części parkowej Cygańskiego Lasu.

Odnowiona część parkowa Cygańskiego Lasu - 8.04.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Wartość pierwszego projektu to ponad 15,6 mln zł, z czego 12,2 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej, Poddziałanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej - tryb pozakonkursowy. Drugi etap kosztuje ponad 13,2 mln zł, dofinansowanie w tym przypadku wynosi ponad 9,5 mln zł.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.