Wiadomości

  • 18 maja 2022
  • 22 maja 2022
  • wyświetleń: 4945

[WIDEO, FOTO] Cztery nowe przegubowce w bielskim MZK

W środę w zajezdni MZK Bielsko-Biała odbyła się prezentacja czterech nowych autobusów przegubowych Solaris Urbino IV generacji, które zasiliły tabor przewoźnika. To nie wszystko - poinformowano także o dzierżawie dwóch autobusów elektrycznych. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prezesem MZK, Hubertem Maślanką, który w rozmowie z naszym portalem zdradził kilka ciekawostek.- To nabytek inwestycyjny spółki, który się zadział pomimo tego, że czasy dla tego typu inwestycji są niełatwe. Ale my, dzięki takiej a nie innej polityce prezydenta cały czas mierzymy się z tym, by pomimo trudnych czasów komunikację rozwijać. Zwłaszcza, że widzimy w ostatnim czasie, że pasażerowie wracają po okresie pandemii - przede wszystkim widać to ze statystyk ze sprzedaży biletów. Także idziemy w dobrą stronę - mam nadzieję. Rozwijamy się i wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, jakie są - mówił podczas prezentacji Hubert Maślanka, prezes MZK Bielsko-Biała.

Prezentacja nowych autobusów w zajezdni MZK Bielsko-Biała - 18.05.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Zakup autobusów zawsze był wielkim wydarzeniem dla pracownikow spółki. Te cztery autobusy przegubowe to pierwszy zakup tego typu pojazdów po pięciu latach. One są znakomicie wyposażone - mają wpływ na bezpieczeństwo pasażerów, ale także wpływają na polepszenie warunków pracy kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego, którzy prowadzą obsługę tych pojazdów - zwrócił uwagę Krzysztof Knapik, wiceprezes bielskiego MZK.

Nowe autobusy posiadają automatyczną klimatyzację, która włącza się powyżej 25 stopni, a także są wyposażone w system samogaszenia komory silnika. Dodatkowo maja system rekuperacji, który pozwala odzyskiwać energię kinetyczną przekształcaną w energię elektryczną. Pojazdy posiadają również automatyczny system zliczania pasażerów wsiadających i wysiadających, udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami, zastosowane również w poprzedniej transzy pojazdów, m.in. drugie i trzecie drzwi w systemie odskokowo-przesuwnym, dodatkowy wyświetlacz z numerem linii przy pierwszych drzwiach, piktogramy.

Spółka dysponuje już 24 pojazdami przegubowymi. Pomieszczą one blisko 140 pasażerów. Kwota zamówienia to 7 mln 542 tys. brutto. Co ważne, w ramach umowy zasadniczej podpisana została umowa serwisowo-gwarancyjna, w ramach której MZK ma 5-letnią gwarancję na wszystkie podzespoły, 80 miesięcy gwarancji na lakier itp.

Prezentacja nowych autobusów w zajezdni MZK Bielsko-Biała - 18.05.2022
Prezentacja nowych autobusów w zajezdni MZK Bielsko-Biała - 18.05.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Nowe autobusy to dobra wiadomość dla mieszkańców, turystów i kierowców, o których nie możemy zapominać. To kolejny zakup autobusów, tym razem przegubowych, bo takich potrzebowaliśmy. Kupiliśmy 4 autobusy, bo na tyle nas stać. Chcemy co roku odnawiać ten tabor, aby sukcesywnie poprawiać jakość podróżowania. Komunikacja miejska to ważna dziedzina życia miasta i jej rozwój leży nam na sercu. Dlatego pomimo ciężkiej sytuacji, w jakie się znajdujemy, inwestujemy. Mam nadzieję, że nowe autobusy będą dobrze służyły mieszkańcom - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Dzisiaj poinformowano także o dzierżawie dwóch 9-metrowych autobusów elektrycznych - Solaris Urbino 9LE electric. - Będą one wykorzystywane przez spółkę dla realizacji naszej drugiej umowy, którą mamy zawartą na przewóz dzieci niepełnosprawnych. Wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakładają na nas obowiązek dysponowania taką flotą. Do końca roku mamy zakontraktowane, że takie pojazdy w naszej flocie się pojawią. Te elektryki będą się także pojawiały na trasach weekendowych - powiedział Hubert Maślanka.

Prezentacja nowych autobusów w zajezdni MZK Bielsko-Biała - 18.05.2022
Prezentacja nowych autobusów w zajezdni MZK Bielsko-Biała - 18.05.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


- Być może to jest jaskółka, która wiosny nie czyni, ale jest dobrym prognostykiem. Oczywiście wszystkie nasze pomysły, decyzje są zależne od środków finansowych. Przy tej okazji chciałbym podziękować panu prezydentowi, że miasto ma taka optykę, iż przy tych trudnych czasach nie oszczędza na komunikacji, bo to - co pan prezydent powiedział - jest krwioobieg. Cały rynek ekspercki podkreśla, że samorządy, które zaczynają oszczędzać na komunikacji, robią fundamentalny błąd, dlatego, że ten system naczyń powiązanych może powodować zapaść całych samorządów - posumował prezes MZK.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.