bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 16 maja 2022
 • wyświetleń: 296

Jak poradzić sobie z ciągłym uczuciem głodu?

Materiał partnera:

Ciągłe uczucie głodu wynika najczęściej ze zbyt dużej ilości stresu, niewłaściwych nawyków żywieniowych, a także rozmaitych dolegliwości. Może nie tylko znacznie obniżać komfort życia, ale nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Poznaj przyczyny ciągłego głodu oraz najlepsze sposoby na walkę z tym problemem.

Jak poradzić sobie z ciągłym uczuciem głodu?


Dlaczego wciąż towarzyszy ci uczucie głodu?Odczuwanie głodu jest naturalną reakcją organizmu i występuje w momencie, gdy we krwi następuje spadek glukozy. Odpowiada za nie grelina - hormon białkowy wydzielany przez komórki dna i trzonu żołądka. To właśnie dzięki niej wiesz, kiedy należy zjeść posiłek.

O ile głód pojawiający się między posiłkami jest całkiem normalny, o tyle jego ciągłe uczucie może świadczyć o chorobie. Najczęściej cukrzycy, niedoczynności tarczycy oraz hipoglikemii reaktywnej. Co więcej, ciągłe uczucie głodu może być spowodowane działaniem pasożytów, akorią (występującym w chorobach psychicznych brakiem uczucia sytości) lub polifagią (koniecznością spożywania nadmiaru posiłków).

Istnieją jednak inne przyczyny, które nie mają nic wspólnego z chorobą.

Ciągłe uczucie głodu może towarzyszyć ci, gdy:

 • zmagasz się z dużym stresem, co prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu - wywołuje on nie tylko głód, ale również może powodować przybieranie na wadze;
 • dostarczasz organizmowi zbyt mało białka, które obniża apetyt i podnosi poziom peptydów YY sygnalizujących uczucie sytości;
 • przyjmujesz za mało błonnika, który nie tylko zapewnia długotrwałe uczucie sytości, ale także reguluje perystaltykę jelit;
 • pijesz za mało wody, przez co może ci się wydawać, że odczuwasz głód;
 • często sięgasz po słodkie przekąski, które powodują gwałtowny wzrost i równie szybki spadek glukozy we krwi;
 • przyjmujesz niektóre leki - np. antydepresyjne, przeciwpsychotyczne albo przeciwhistaminowe.
 • Ciągłe uczucie głodu może towarzyszyć ci również wtedy, gdy jesz za szybko, spożywasz dużo alkoholu albo poświęcasz zbyt mało czasu na sen.


Jak poradzić sobie z ciągłym głodem? 10 wskazówekJeżeli ciągły głód jest problemem, z którym zmagasz się każdego dnia i nie wynika on z choroby czy przyjmowania leków, nie martw się. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym przywrócisz komfort swojego życia.

Oto 10 najlepszych pomysłów na walkę z ciągłym głodem.

 • Jedz pożywne śniadania, które są absolutną podstawą i ograniczają potrzebę sięgania po przekąski w późniejszych godzinach. Polecamy jajka, gęstą owsiankę, pełnoziarniste pieczywo, a także orzechy i migdały - nie tylko zapewnią ci uczucie sytości, ale także dodadzą energii i pozwolą dobrze zacząć dzień.
 • Włącz do swojego menu więcej warzyw, które stanowią znakomite źródło błonnika i tym samym zaspokajają głód na wiele godzin. Mowa tu zwłaszcza o czerwonej i białej fasoli, grochu, brukselce, kapuście oraz marchewce.
 • Staraj się spożywać jak najwięcej produktów o niskim indeksie glikemicznym, dzięki którym insulina uwalniana jest stopniowo, co zapobiega napadom głodu. Zaliczamy do nich większość świeżych owoców, mięso i ryby, nabiał, rośliny strączkowe, wyroby pełnoziarniste, a także orzechy i nasiona.
 • Spożywaj więcej posiłków - co najmniej 5, które nie będą zbyt obfite, ale pozwolą ci zyskać uczucie sytości na kilka godzin. Zadbaj przy tym, by twoja dieta była pełnowartościowa i dostarczała organizmowi wszystkie niezbędne makroskładniki, w tym witaminy i minerały.
 • Zapewnij sobie więcej ruchu - aktywność fizyczna pozwala zwiększyć wrażliwość tkanek na insulinę, co wpływa pozytywnie na gospodarkę cukrową w organizmie i pozwala dłużej cieszyć się uczuciem sytości.
 • Śpij co najmniej 6-7 godzin na dobę, ponieważ dzięki temu ograniczysz wytwarzanie greliny i będziesz rzadziej zmagać się z napadami głodu. Zyskasz też więcej energii i lepsze samopoczucie.
 • Ogranicz stres, dzięki czemu spadnie poziom kortyzolu. W efekcie zniknie częste uczucie głodu, a ty skuteczniej zadbasz o swoją wagę, serce oraz samopoczucie.
 • Ogranicz słodycze, alkohol oraz inne używki, które mają negatywny wpływ na twój organizm i mogą przyczyniać się do tego, że zbyt często odczuwasz głód.
 • Wystrzegaj się przejadania, ponieważ zbyt dużo pożywienia rozciąga ściany żołądka i w efekcie utrudnia zmniejszenie apetytu.
 • Jedz wolniej - dzięki temu organizm w odpowiednim momencie zarejestruje, że jesteś najedzony.


Ciągły głód nie mija? Skorzystaj ze specjalnych tabletekJeżeli wymienione wyżej sposoby nie pomagają albo eliminują problem tylko w pewnym stopniu, możesz zapewnić sobie wsparcie w postaci tabletek na zmniejszenie głodu. Tworzone są na bazie naturalnych składników, takich jak piperyna, garcynia kambodżańska czy kora cynamonowa, które regulują poziom cukru we krwi, a także stężenie hormonów głodu i sytości.

Jak wybrać najlepszy suplement diety? Polecamy ranking tabletek na zmniejszenie apetytu, w którym znajdziesz wyłącznie sprawdzone i bezpieczne produkty. Dzięki nim twoje szanse na poradzenie sobie z problemem ciągłego głodu znacznie wzrosną.