
Wiadomości
- 17 maja 2022
- wyświetleń: 5411
Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze
Lada dzień ruszy rewitalizacja Parku Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza. 18 maja wykonawca - firma AKG Architektura Krajobrazu - przejmie od miasta plac budowy. Jak mówi bielski Urząd Miejski, "będzie to kompletna odpowiedź na potrzeby mieszkańców Bielska-Białej - przestrzeń łącząca różne funkcje: wypoczynkową, reprezentacyjną, ekologiczną i edukacyjną".

Pierwszy projekt zmian na terenach zielonych położonych między ulicą Partyzantów, 1 Maja a rzeką Białą był gotowy jeszcze w 2016 roku. Nie uwzględniał jednak wystarczająco ochrony zieleni, dlatego jego realizacja nie doszła do skutku. Drugi projekt powstał już w oparciu o zarządzenie prezydenta miasta wprowadzające "Karty ochrony drzew" i właśnie będzie realizowany.
- Miasto bardzo przygotowało się do tej inwestycji. Nie tak dawno z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza z placu imienia wieszcza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty będą nadal cieszyć oczy - informuje bielski magistrat.
- Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem bielszczan, wiele krzewów róż trafiło do prywatnych ogrodów, ale było też kilkadziesiąt kwiatów, które będą teraz zdobiły miejsca publiczne, jak: ogród Domu Pomocy Społecznej Hospicjum przy ul. Armii Krajowej czy otoczenie siedziby jednego ze stowarzyszeń zajmujących się dziećmi z Zespołem Aspergera - dodaje Urząd Miejski w Bilsku-Białej.
W nowym Parku Włókniarzy do ponownego użycia trafią także kosze i ławki z tego terenu. Na uwagę zasługuje fakt, że odzysku doczeka się również kostka brukowa, z której ułożona jest jedna z alejek. Materiał będzie oczyszczony i użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.
Jednym z głównych założeń obecnego projektu rewitalizacji parku, będącego wynikiem pracy i wielkiego zaangażowania wielu osób - zarówno projektantów, urzędników, jak i samych mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach społecznych - jest odtworzenie historycznego układu placu Adama Mickiewicza. Powstaną tam rabaty kwiatowe z przewagą róż oraz pojawi się nowa infrastruktura w postaci dwóch pergoli domykających plac od strony północnej i południowej. Pergole zostaną obsadzone wisterią - urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekają się remontu.
Projekt przewiduje również bardzo potrzebne w tym miejscu przywrócenie rzeki miastu. W tej chwili dojście do rzeki Białej - wschodniej granicy parku jest ograniczone przez chaszcze, krzewy i inwazyjną roślinę o nazwie rdestowiec. Dostęp w wielu miejscach jest praktycznie niemożliwy i po prostu niebezpieczny. Po rewitalizacji ma się to diametralnie zmienić. Jak? Nad rzeką powstanie taras, na który będzie można wejść z poziomu chodnika. I to nie wszystko. Będzie też zejście bezpośrednio do rzeki schodami z siedziskami - tak żeby można było dotknąć wody. Warto dodać, że inwazyjny rdestowiec musi zostać usunięty aż z 1.324 metrów kwadratowych powierzchni parku, a właściwie brzegu rzeki. Zastąpią go śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.
Jednym z elementów samej rewitalizacji parku jest plac zabaw. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne - między innymi lunetę do obserwacji ptaków czy szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski - platformy na sprężynach - tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie będzie to 11 urządzeń.
Aktualnie w Parku Włókniarzy rosną 474 drzewa i uwaga, aż 118 zostanie dosadzonych. Wśród nich będą lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Po to aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa cztery drzewa będzie należało wyciąć. Żywotnik, kasztanowiec i wierzba są w złym stanie zdrowotnym, a jabłoń jest po prostu sucha. Wyciętych zostanie także osiem drzew kolidujących z inwestycją, w tym pięć klonów kulistych, klon jawor i wierzby mandżurskie.

Posadzonych w parku zostanie 6.000 krzewów, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami. Tych będzie aż ponad 35.000 - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.
Do roślin dołączy ponad 20 elementów ochrony fauny - to między innymi budki dla ptaków, nietoperzy i schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi. Wykonawca prac budowalnych będzie musiał usunąć także 3.038 metrów kwadratowych kostki betonowej lub płyt betonowych i 4.700 metrów kwadratowych asfaltu. W zamian pojawi się 5.595 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych i trzy zdroje uliczne do poboru wody. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego prowadzony będzie zewnętrzny nadzór dendrologiczny.
Warto dodać również, że w parku rosną drzewa, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.
Projekt przewiduje także nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Wszystko bardzo stylowe.
Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny. Obecnie prace są prowadzone jeszcze w parku za Ratuszem.
Na czas rewitalizacji, wykonawca wprowadzi ograniczenia w korzystaniu z Parku Włókniarzy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Rewitalizacja ma być gotowa w ciągu pół roku.
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] "Zameczek" przy parku Włókniarzy jest gotów, aby służyć mieszkańcom

Fortepian nadal budzi kontrowersje. Są wyniki kontroli

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Gorący tematZnana jest kwota jaką miasto zapłaci stacji TVN za organizację "Projektu Zima"

Komorowice - dzielnica o głębokich korzeniach i burzliwej historii nazwy

[WIDEO, ZDJĘCIA] Nowy wiadukt gotowy na otwarcie. Tak wygląda z bliska!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.