bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 maja 2022
  • wyświetleń: 613

Przyczyny bólu kręgosłupa - sprawdź, jakie są

Materiał partnera:

Ból kręgosłupa może pojawić się niezależnie od wieku oraz kondycji fizycznej. Może być odczuwany na różnych jego odcinkach i najczęściej towarzyszy mu dyskomfort oraz problem z pełnym poruszaniem się. Z uwagi na to, że coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, przyjmuje nieprawidłową postawę ciała, a także unika regularnej aktywności fizycznej problemy z kręgosłupem stanowią dość powszechną i często występującą przypadłość. Przyjmuje się że bólu pleców przynajmniej raz w życiu doświadczyło blisko 80% populacji na całym świecie.

Przyczyny bólu kręgosłupa - sprawdź, jakie są


Bóle kręgosłupa - skąd się biorą i dlaczego się je odczuwa?Ból kręgosłupa może być odczuwalny na każdym jego odcinku, jednak z reguły dotyczy on odcinka w okolicy szyi oraz odcinka lędźwiowego. Dolegliwości bólowe będą występowały częściej u osób starszych a także osób otyłych lub borykających się z nadwagą. W niektórych przypadkach dolegliwości bólowe mogą stanowić o poważnej jednostce chorobowej wynikającej z rozwijających się stanów zapalnych czy chorobie zwyrodnieniowej. Z uwagi na to, że przyczyn dolegliwości bólowych jest tak naprawdę wiele, warto zapoznać się z każdą z nich, aby dowiedzieć się, jak sobie radzić z bólem oraz jak mu zapobiegać. Wiele przydatnych informacji można znaleźć w poradniku na: sleepinghouse.pl/artykul/jakie-sa-przyczyny-bolu-kregoslup.

bole-kregoslupa-skad-sie-biora-i-dlaczego-sie-je-odczuwa


Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupaW przypadku bólu kręgosłupa, bez względu na to, jakiego odcinka dotyka, powodem do niepokoju powinien być dyskomfort odczuwany przez okres powyżej dwóch tygodni, a także ból, który pojawił się nieoczekiwanie, gwałtownie i który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Warto też zasięgnąć porady specjalisty w przypadku pojawienia się stanu zapalnego oraz obrzęków. Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa jest prowadzony tryb życia, na który składają się takie czynniki jak:

  • niewielki lub całkowity brak aktywności fizycznej, na skutek której mięśnie podtrzymujące kręgosłup stają się coraz słabsze i wiotczeją;
  • stosowanie nieodpowiedniej diety, a zwłaszcza niedostarczanie organizmowi takich pierwiastków jak fosfor i wapń;
  • spędzanie sporo czasu w pozycji siedzącej oraz przyjmowanie nieodpowiedniej postawy ciała podczas siedzenia np. siadanie na brzegu krzesła czy zakładanie nogi na nogę.


Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także na skutek nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Dlatego tak ważnym jest, aby podczas nocnego wypoczynku, kręgosłup był utrzymany w naturalnej dla siebie pozycji. Częstym powodem bólu kręgosłupa nasilającym się w trakcie porannego wstawania z łóżka jest nieodpowiednio dobrany materac. Warto zadbać, aby materac odznaczał się odpowiednią twardością oraz sprężystością. W wyborze idealnego materaca pomoże: https://sleepinghouse.pl/artykul/problemy-z-kregoslupem-jaki-materac-wybrac.

Ważne, aby materac był dopasowany do wagi i wzrostu jego użytkownika, warto też zwrócić uwagę na jego wysokość. Wybierając materac w Bielsku-Białej, należy postawić na znanych i sprawdzonych producentów, bowiem ich materace przyczynią się znacznie do zniwelowania stanów bólowych, ale także polepszą komfort snu. W tym momencie warto wspomnieć o materacach firmy Hilding oraz materacu Pasodoble, który zapewnia wsparcie każdej części ciała.Jakie wyróżnia się inne przyczyny bólu kręgosłupa?Ból kręgosłupa może być też spowodowany określoną jednostką chorobową. Do najczęściej występujących zaliczyć należy chorobę zwyrodnieniową oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Pojawiają się one na skutek degradacji chrząstek stawowych i skutkują uszkodzeniem oraz zniekształceniem stawów oraz kręgów w kręgosłupie. Najczęściej dotyczą one odcinka lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa.

Pomiędzy 25. a 40. rokiem życia wiele osób narażonych jest także na występowanie dyskopatii. Powodem choroby jest z reguły długotrwała praca w pozycji siedzącej. Ból pleców w tym przypadku często promieniuje aż do kończyn dolnych i tym samym wymusza pozycję pochyloną do przodu. W niektórych przypadkach objawem dyskopatii może być też drętwienie w kończynach dolnych.

jakie-wyroznia-sie-inne-przyczyny-bolu-kregoslupa


Problemy z kręgosłupem mogą być też wynikiem przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, skutkiem przebytych stanów urazowych czy nieleczonych wad kręgosłupa. Bez względu na to, jaka przyczyna powoduje dyskomfort tej części ciała, warto zadbać o nią odpowiednio wcześniej, dzięki czemu uniknie się nie tylko dolegliwości bólowych, ale i groźnych powikłań.