bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 maja 2022
  • 4 maja 2022
  • wyświetleń: 3637

Strażackie syreny straszą ukraińskie dzieci. Jest apel, by je wyłączyć

Uchodźcy wojenni, głównie kobiety z dziećmi, przed agresją Rosji na Ukrainę uciekli między innymi do Bielska-Białej. Tu znaleźli schronienie i spokój. Jednak trauma pozostała - syreny ostrzegające przed nalotami samolotów agresora do tej pory powodują strach w dzieciach, które przeżyły bombardowania. Dlatego pojawił się apel, by bielskie OSP nie używały takich sygnałów.

Do prezydenta Bielska-Białej, jako służbowego zwierzchnika wszystkich bielskich jednostek ochotniczych straży pożarnych z apelem-prośbą o zaprzestanie używanie syren przez OSP zwrócił się radny Edward Kołek.

- Bardzo proszę, by spowodował pan zaprzestanie używania syren alarmowych przez wszystkie jednostki bielskich ochotniczych straży pożarnych. W dobie elektronicznego informowania dyżurujących strażaków o konieczności stawienia się w jednostce używanie zawodnych, mniej efektywnych sygnałów dźwiękowych stało się bezzasadne - podkreślił radny.

Jak dodał, głównym jednak powodem skierowania prośby jest to, że w Bielsku-Białej gości kilka bądź nawet kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy, szczególnie kobiet i dzieci.

- Dźwięk wyjących syren przywołuje im traumatyczne wspomnienia. Przed nimi uciekli do Polski. Sam byłem świadkiem, jak mieszkająca w Hałcnowie młoda Ukrainka musiała uspakajać swoją płaczącą córkę, gdy zawyły syreny wzywające strażaków do jakiegoś zdarzenia. I nie zawsze jest to pożar. Czasem trzeba tylko zutylizować plamę oleju , płynu hamulcowego czy paliwa - wyjaśnia Kołek.

Dlatego właśnie zaapelował o rozważenie tego, czy w Bielsku-Białej można by było zrezygnować z uruchamiania syren alarmowych?

Do tej prośby Ratusz jeszcze się nie odniósł. Do tematu wrócimy.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.