Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2022
  • 4 maja 2022
  • wyświetleń: 13062

[FOTO] Miasto chce zmienić Błonia. Pokazano wizualizacje

O tym, jak będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości jeden z najbardziej popularnych terenów rekreacyjnych w Bielsku-Białej, rozmawiano 27 kwietnia w Ratuszu. Mowa oczywiście o Błoniach. Miejsce to lada moment czeka rewitalizacja. Właśnie poznaliśmy jej założenia projektowe i wizualizacje.

Miasto chce zmienić Błonia. Pokazano wizualizacje · fot. UM Bielsko-Biała


Teren czeka generalna modernizacja, podział na strefy, pojawi się nowa infrastruktura sportowa, rekreacyjna i gastronomiczna. Powstanie atrakcyjne miejsce zabaw dla najmłodszych.

- Od kilku lat wielu mieszkańców naszego miasta apelowało o to, aby ten teren zrewitalizować i uwspółcześnić jego wygląd. Mimo wielkiego sentymentu, z upływem czasu Błonia się zdegradowały - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - Dziś mogę przekazać, że decyzje zostały podjęte i jesienią chcielibyśmy rozpocząć prace w tym rejonie, tak żeby w przyszłym roku ukończyć to zadanie - zapowiedział.

Jak zaznaczył prezydent Klimaszewski, rewitalizacja Błoni nie obejdzie się bez wyłączenia dużej części tego terenu z użytkowania. - Mieszkańcy, którzy tłumnie spędzają tam czas, będą musieli zdać sobie z tego sprawę. Będziemy się starali nie zahaczyć z remontem o czas wakacyjny, tylko zacząć jesienią i zakończyć do majówki, ale jeszcze szukamy finansowania, aplikujemy o środki z funduszy europejskich, przynajmniej na część tej infrastruktury, i może być różnie - tłumaczył prezydent. - Myślę jednak, że to początek doprowadzenia Błoni do wysokiego poziomu i ekologicznego, i edukacyjnego, i rekreacyjnego z podziałem na wiele stref tematycznych, z częścią, która mogłaby funkcjonować nie tylko w sezonie letnim, ale też całorocznie - dodał.

Konferencja prasowa w Ratuszu - 27.04.2022
Konferencja prasowa w Ratuszu - 27.04.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


Teren inwestycji został przez projektantów podzielony na strefy: sportu, sceny, rekreacji, placów zabaw dla dzieci, piaskownic, parku naukowców, centrum, gastro, fitness i wybiegu dla psów - już poza terenem Błoń.

Różne funkcje stref będą podkreślały różne nawierzchnie: asfalt na głównych ciągach pieszych, kostka brukowa dla wygody w obszarze gastronomii oraz centrum, nawierzchnia przepuszczalna terravay na ścieżkach w obrębie placów zabaw czy naturalne przedepty w pobliżu drzew. Pojawią się też nowe nasadzenia nawiązujące do charakteru miejsca i oświetlenie.

- Podział na strefy bierze pod uwagę wiek użytkowników i aktywność, jaka będzie być tam uprawiana. Będzie strefa dla dzieci, strefa dla dorosłych z huśtawkami ogrodowymi, boisko w strefie sportu, scena w strefie artystycznej, ujednolicona gastronomia - mówił zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 8 milionów złotych.

Konferencja prasowa w Ratuszu - 27.04.2022
Konferencja prasowa w Ratuszu - 27.04.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


Dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sebastian Wyszyński, który zarządza terenem Błoni, podkreślał, że to miejsce, które idealnie wpisuje się w charakter miasta. - To wspaniałe miejsce jeśli chodzi o rozpoczęcie ścieżek rowerowych, o przeprowadzenie startu czy mety różnego rodzaju zawodów sportowych - zauważył. - Za projekt rewitalizacji odpowiedzialna jest architekt, która jest rodowitą bielszczanką. Czuje ten teren, zna go, wie, czego mieszkańcy potrzebują - dodał.

W strefie sportu w miejsce betonowego boiska powstanie boisko wielofunkcyjne z powierzchnią poliuretanową, tak aby było bezpiecznie. Będzie to boisko do koszykówki, piłki nożnej, ręcznej czy siatkówki. Wokół boiska będą albo trybuny, albo ławki kaskadowe. Na zmodernizowanej scenie po drugiej stronie od boiska mogłyby odbywać się dekoracje zawodników czy minikoncerty.

Strefa rekreacji będzie zawierała miejsca do wypoczynku. Strefy placów zabaw i piaskownic przeznaczone będą dla najmłodszych. Powstanie też park naukowców z teleskopem na wieży do obserwacji, również przeznaczony dla dzieci. Zamysł jest taki, aby w parku ukryć różne przedmioty, których najmłodsi mogliby szukać. Jest też pomysł na tabliczki edukacyjne. W centrum Błoni będzie teren zielony - miejsce na odpoczynek z możliwością złapania oddechu na trawie, wśród drzew. W strefie gastronomicznej wybudowany zostanie pawilon, który jest jeszcze na etapie planowania. W strefie fitness staną zewnętrzne siłownie - przyrządy do ćwiczeń.

Miasto chce zmienić Błonia. Pokazano wizualizacje
Miasto ma pomysł, jak zmienić Błonia. Są wizualizacje · fot. UM Bielsko-Biała


Dokumentację projektową rewitalizacji Błoni kończy właśnie przygotowywać jedna z krakowskich firm. Etap dotyczący infrastruktury, która nie wymaga pozwolenia na budowę, jest już praktycznie gotowy. Drugi etap to część, która wymaga pozwolenia na budowę, jak np. pawilon gastronomiczny czy dodatkowe oświetlenie. Tu Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji czeka jeszcze na dokumentację.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.