REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2022
  • 2 maja 2022
  • wyświetleń: 8904

GDDKiA przygotowuje dokumentację dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o kolejnych działaniach zmierzających do ogłoszenia przetargu na budowę drogi ekspresowej S-52 z Bielska-Białej do Głogoczowa. Według zapowiedzi GDDKiA, przetarg na budowę drogi ma być ogłoszony w 2024 roku.

droga ekspresowa s1
GDDKiA przygotowuje dokumentację dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej · fot. GDDKiA


Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w 2021 roku wykonane zostały badania geofizyczne (metodą elektrooporową - ERT i sejsmiczną - SRT-P, MASW), które są podstawą do dalszych badań geologicznych. Z kolei w 2022 roku powstanie projekt robót geologicznych i po jego zatwierdzeniu zostanie ogłoszony przetarg na wiercenia.

Beskidzka Droga Integracyjna DK-52 początkowo projektowana była w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Status drogi ekspresowej zyskała w maju 2016 roku decyzją Rady Ministrów. Ustalono wówczas przebieg drogi ekspresowej S-52, która prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S-1), a następnie od węzła Suchy Potok do DK-7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S-7.

Odcinek S-52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa, o długości około 61 km, będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.

- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 roku, ale do tej pory nie jest ona prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Nadal czekamy na rozstrzygnięcie NSA w tym zakresie - wyjaśnia GDDKiA.

Prace dokumentacyjne są kontynuowane. W kwietniu 2020 roku Minister Infrastruktury uzgodnił aneks do Programu inwestycji dla tej drogi, a 31 sierpnia 2020 roku podpisano aneks na dokończenie opracowania Koncepcji programowej z terminem do lutego 2025 roku.

- Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko-Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna), w systemie Projektuj i buduj oraz podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w II połowie 2024 roku - podsumowuje GDDKiA.

mp / bielsko.info

źródło: GDDKiA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.