Wiadomości

  • 24 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1095

Borykasz się z problemami skórnymi? Sprawdź, do kogo się zgłosić

Materiał partnera:

Jeśli borykasz się z niepokojącymi zmianami skórnymi - musisz wybrać się do dermatologa. Ten może nawet skierować cię dalej np. na testy alergologiczne, które wykonać możesz u alergologa. Może masz dziwne pieprzyki? Blizny i znamiona, które cię niepokoją? Niezależnie od tego, z czym się borykasz, a dotyczy to skóry, musisz zgłosić się do dermatologa. On dokona dokładnej analizy twojej skóry i zadecyduje o dalszym postępowaniu i/lub leczeniu. Zobacz, czym zajmuje się dermatolog i kiedy warto się do niego zgłosić.

Borykasz się z problemami skórnymi? Sprawdź, do kogo się zgłosić


Czym zajmuje się dermatolog?



Dermatolog to lekarz, który na swoją specjalizację wybrał diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób skóry, paznokci i włosów. Bardzo często zajmuje się schorzeniami, które swoje objawy manifestują na naszej skórze. Lekarz dermatolog zajmuje się takimi zmianami skórnymi jak np. trądzik, choroby zakaźne, łuszczyca, łupież, AZS, oparzenia czy odmrożenia, a także łysienie czy pogorszenie się jakości paznokci i włosów. Jeśli występuje jakikolwiek z tych problemów - warto wybrać się do dermatologa.

Jeśli dermatolog będzie chciał sprawdzić dalej, co może być powodem powstawania jakichś stanów zapalnych na skórze, może zadecydować o dalszej diagnostyce np. wysłać nas do alergologa (tu możecie znaleźć listę polecanych alergologów: alergolog Otwock), aby wykonać testy alergologiczne, by zobaczyć, czy problemem nie jest czasem uczulenie pokarmowe.

Kiedy zgłosić się do dermatologa?



Do dermatologa należy zgłosić się wtedy, gdy zaobserwujemy:

  • różnego rodzaju zmiany skórne np. trądzik, krostki, nadżerki czy zaskórniki
  • pogorszenie stanu skóry np. nadmierne przesuszanie lub przetłuszczanie skóry,
  • nadmierne łuszczenie się naskórka,
  • łojotok (nadmierny),
  • łupież i bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów,
  • znamiona, brodawki, powiększanie się pieprzyków,
  • pogorszenie stanu włosów i paznokci,
  • świąd skóry,
  • nadmierne wypadanie włosów.


Regularne wizyty powinny odbywać te osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami skóry np. AZS, trądzikiem czy łuszczycą. Dermatolog będzie chciał obserwować zmiany na przestrzeni np. miesiąca i w ten sposób będzie mógł modyfikować metodę leczenia.

Jeśli szukacie polecanych dermatologów - sprawdźcie dermatolog Otwock i wybierzcie takiego, który będzie wam najbardziej odpowiadał.

Jak wygląda wizyta?



Na wizycie u dermatologa najpierw zaczynamy od wywiadu lekarskiego - lekarz pyta kiedy pojawiły się dane problemy, czy pacjent choruje przewlekle i stosuje jakieś leki, czy są dodatkowe objawy, czy nie nasilają się w określonych sytuacjach. Potem przechodzi z kolei do badania dermatoskopem, czyli bierze "pod lupę" nasze problemy. Jeśli to konieczne - wystawia skierowanie na dalszą, pogłębioną diagnostykę.

Warto pamiętać, że dermatolog przyjmuje bez skierowania jedynie prywatnie. Jeśli więc chcecie skorzystać z pomocy na NFZ - konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Szukacie innych lekarzy i specjalistów? Sprawdźcie na https://wotwocku.info.