Wiadomości

  • 22 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1081

Kolejny miesiąc z rekordową inflacją - jak chronić oszczędności?

Materiał partnera:

W połowie kwietnia GUS ogłosił rekordowy wskaźnik inflacji - 11% rok do roku. Tak wysokiego poziomu nie notowaliśmy w całym XXI wieku. Eksperci przewidują, że wzrost cen nie zatrzyma się szybko i w kolejnych miesiącach odczujemy go jeszcze bardziej. Pieniądze szybko tracą siłę nabywczą, dlatego inwestorzy szukają sposobów, by chronić zgromadzony kapitał przed utratą wartości. Sprawdzonym od lat sposobem są metale szlachetne, przede wszystkim złoto. Jak inwestować dziś w złoto, gdzie je bezpiecznie kupić i komu polecana jest taka inwestycja?

Kolejny miesiąc z rekordową inflacją - jak chronić oszczędności?


Zalety inwestowania w złotoZłoto jest cennym, pożądanym przez inwestorów kruszcem już od początków cywilizacji. W czasach nowożytnych przez długi czas ten metal szlachetny był ściśle powiązany z walutami (tzw. parytet złota), jako potwierdzenie ich wartości. Powiązanie to przestało funkcjonować na dobre dopiero w latach 70 XX wieku. Współcześnie złoto jest jednym ze sposobów na ochronę kapitału przed inflacją - z której korzystają także osoby prywatne, w tym inwestorzy dysponujący relatywnie niskim kapitałem.

Złoto jest na swój sposób walutą uniwersalną - jest rozpoznawalne na całym świecie i wszędzie respektowana jest jego wartość (wszędzie można wymienić je mniej więcej na tę samą ilość dóbr). Tego samego nie można powiedzieć o walutach, których kurs może zmienić się z dnia na dzień. Przykładem może być drastyczny spadek wartości rosyjskiego rubla i ukraińskiej hrywny jako konsekwencja wybuchu wojny.

Dlaczego złoto jest odporne na wzrost cen?To właśnie odporność na czynniki zewnętrzne jest ogromną zaletą złota. Jego cena nie jest w tak dużym stopniu zależna od koniunktury i szeroko rozumianej sytuacji gospodarczej. Cena nie spada nawet wtedy, gdy obowiązujące wcześniej reguły ekonomiczne tracą rację bytu - np. w wyniku wojny, kryzysów gospodarczych (w tym hiperinflacji) i innych nieprzewidywalnych zdarzeń. Co więcej, w sytuacji gdy bardziej agresywne formy inwestycji przynoszą straty (spadają kursy walut czy wartość akcji), cena metali szlachetnych może rosnąć (w wyniku większego popytu). Inwestycję w złoto trzeba traktować jednak długoterminowo. W krótkich okresach jego cena może się wahać, w długiej perspektywie jednak niemal nigdy nie traci na wartości.

Jak współcześnie inwestuje się w złoto?Inwestorzy mogą dziś bezpiecznie kupić złoto przez internet. Warto jednak wybierać dostawców świadomie. Najlepiej zgłosić się do profesjonalnego dealera metali szlachetnych, takiego jak ASCOIN - który posiada swój sklep internetowy, a także salon sprzedaży w Warszawie przy ul. św. Barbary 4.

Współcześnie w złoto może zainwestować niemal każdy. Producenci oferują sztaby i monety w wielu wariantach wagowych. Złota sztabka o wadze 1 grama kosztuje wiosną 2022 roku około 300 zł. Cena rośnie oczywiście proporcjonalnie do masy kruszcu. Dla inwestorów dostępne są - między innymi - warianty 2 g, 5 g, 10 g, 50 g, 100 g i więcej, aż do jednego kilograma (koszt około 280 000 zł).

W kilku wariantach wagowych można kupić także złote monety. Wzornictwo monet nawiązuje zwykle do największych symboli kultury danego państwa. Najpopularniejsze przykłady to Amerykański Bizon, Britannia, Wiedeński Filharmonik, Australijski Kangur, czy Kanadyjski Liść Klonowy. Monety te emitowane są najczęściej w wadze 31,1 g, czyli 1 uncji trojańskiej (1 oz). Pierwszą monetą bulionową na świecie jest wybijany od 1967 roku w RPA Krugerrand. Moneta ta jest produkowana do dziś i zawiera niewielką domieszkę miedzi, co nadaje jej trwałości i charakterystycznego brązowego koloru. Krugerrand 1 oz zawiera jedną pełną uncję złota (31,1 g) oraz niecałe 3 gramy miedzi.