Reklama

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1395

[FOTO] W tej akcji bierze udział 600 tys. osób. Rozpoczęto kolejną edycję

Ponad 600.000 osób bierze aktywny udział w zainaugurowanej 22 kwietnia przez fundację ekologiczną Arka kolejnej edycji programu edukacji ekologicznej Zielona Ręka. Sadzą drzewa, zbierają śmieci, dają rzeczom drugie życie, a później wszystko to odnotowują na stronie zielonareka.pl, tak aby inni mogli zobaczyć, że takie działania przynoszą efekty.

Inauguracja akcji Zielona Ręka w Parku Słowackiego - 22.04.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Inauguracja Zielonej Ręki odbyła się w parku Słowackiego i nieprzypadkowo właśnie 22 kwietnia, czyli w Dniu Ziemi. - Właśnie w Dniu Ziemi rozpoczynamy największy w Polsce program aktywnej edukacji ekologicznej. W tym roku bierze w nim udział prawie 600.000 młodych ludzi, którzy przez cały rok uczestniczą w różnych zaplanowanych akcjach. Dziś symbolicznie sadzimy drzewa, czyli robimy coś bardzo konkretnego dla ochrony środowiska i prowadzimy też edukację z młodymi ludźmi - mówił prezes Arki Wojciech Owczarz.

W ramach Zielonej Ręki w ciągu całego roku odbędzie się dwanaście akcji. Ich wspólny mianownik to zmiany klimatyczne - coś, co w Dniu Ziemi jest mocno podkreślane i nagłośniane. Akcje dotyczą oszczędzania wody, odpadów, ochrony bioróżnorodności, konieczności sadzenia drzew - zakres tematyczny jest spory i obejmuje całą problematykę ekologiczną.

- Nam zależy na tym, aby to były aktywne działania - zbieranie śmieci, sadzenie drzew, używanie ponownie rzeczy już używanych, ratowanie konkretnych zwierząt. Tak, aby to było coś, w co musimy się zaangażować, aby ta edukacja nie była sucha. I zależy nam na wymierności - na stronie zielonareka.pl są różne wskaźniki, które pokazują, ile drzew posadziliśmy, ile zebraliśmy śmieci, ilu zwierzętom pomogliśmy. W sumie jest osiem tych wskaźników i nam bardzo zależy na tym, aby to uzupełniać, aby ktoś, kto wejdzie na tę stronę, widział, że to działa. Wskaźniki rosną, zmienia się wszystko i to jest bardzo wymierne - tłumaczył Owczarz.

Jednym z elementów akcji było m.in. posadzenie w parku Słowackiego trzech lip drobnolistnych. Drzewa wspólnie z prezesem Arki posadzili prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i uczniowie klasy V a Szkoły Podstawowej nr 3 im. Macierzy Szkolnej w Bielsku-Białej.

- Wypada podziękować fundacji Arka za to, że niestrudzenie, prze wiele lat, dba o świadomość ekologiczną mieszkańców, w tym naszych dzieci i młodzieży. Coraz bardziej nam się zmienia klimat, musimy o tym pamiętać, a działania Arki wychodzą temu naprzeciw, właśnie po to, abyśmy żyli w zdrowym, zielonym otoczeniu. Żebyśmy wiedzieli, że lepiej sadzić drzewa, niż śmiecić, że lepiej czytać książki, niż je wyrzucać - dawać im nowe życie. Bardzo wam za to dziękuję, cieszę się, że mogłem objąć patronatem te działania z korzyścią dla wszystkich mieszkańców miasta - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Później sadzący drzewa za swoje działania mogli wziąć z przygotowanego przez Arkę stoiska używaną książkę. To kolejna tegoroczna akcja Arki Książka za drzewo, o której przy okazji Dnia Ziemi fundacja chciała przypomnieć. W zamian za drzewo posadzone i zarejestrowane na stronie ksiazkazadrzewo.pl, możemy wybrać sobie konkretny tytuł spośród aż ponad pół tysiąca, a Arka wyśle nam wskazaną książkę. Na grupy szkół i przedszkoli czeka natomiast prawie tysiąc tytułów.

Dzień Ziemi Arka będzie obchodziła również jutro. 23 kwietnia wraz z Grupą Kęty rozpocznie sadzenie 20.000 drzew, a w sumie drzew będzie 70.000 na 70-lecie Grupy Kęty, które przypada w przyszłym roku. - Drzewa zostaną posadzone na terenie nadleśnictwa Bielsko, a jutro dokładnie w leśnictwie Grodziec - mówił Owczarz.

Partnerami akcji Zielona Ręka są prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.