REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 9559

Wycięli ponad tysiąc drzew. Nasadzili tylko kilkaset nowych

O ponad tysiąc drzew zubożał krajobraz Bielska-Białej po remoncie ulicy Cieszyńskiej. Urzędnicy tłumaczą, że przy tej arterii nie można było wykonać większej ilości nasadzeń nowej roślinności.

Wyremontowana Cieszyńska będzie otwarta do końca roku
Przebudowa ulicy Cieszyńskiej - zdj. archiwalne · fot. UM Bielsko-Biała


Bielski radny Konrad Łoś poinformował - jak podkreślił, na podstawie posiadanych przez niego informacji przygotowanych przez Urząd Miejski na początki 2022 roku - iż modernizacja ulicy Cieszyńskiej pociągnęła za sobą wycinkę aż 1773 drzew o średnicy powyżej 15 cm. Jak zaznaczył, drzewa o mniejszej średnicy nie zostały uwzględnione w tym wykazie.

- Zgodnie z danymi pochodzącymi z tego samego źródła zrealizowano dotychczas tylko 184 nasadzenia zastępcze, które zgodnie z zawartą informacją mają być kontynuowane. Z powyższego wynika, iż przyjmując dalece niewystarczający przelicznik 1:1 aktualnie odtworzono ok. 10 procent utraconego drzewostanu, co w żaden sposób nie rekompensuje skali dewastacji przyrody w obrębie tej arterii komunikacyjnej miasta - zaznaczył przedstawiciel mieszkańców miasta.

Dodał, że „dane oraz powolne tempo nasadzeń zastępczych są niepokojące”.

Co jednak ciekawe, kolejnych nasadzeń nie będzie. Według informacji z Ratusza, roboty związane z dokonaniem nasadzeń w obrębie zmodernizowanej ul. Cieszyńskiej zostały zakończone w listopadzie 2021 roku.

- Projekt przebudowy ul. Cieszyńskiej przewidywał nasadzenia zieleni niskiej, głównie krzewów. Nie przewidywał natomiast nasadzenia drzew. Wynika to ze szczupłości będącego w dyspozycji terenu pasa drogowego. Dodatkowo należy pamiętać o uwarunkowaniach formalnych i technicznych, które dotyczą minimalnych odległości drzew od skrajni drogowej oraz lokalizacjami sieci uzbrojenia podziemnego, które wykluczają dokonywanie takich nasadzeń w ich obszarze - wyjaśnił Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Dodał, że „niezależnie od tego, w trakcie realizacji inwestycji wprowadzono nieistotne z punktu widzenia Prawa budowlanego zmiany umożliwiające pozostawienie znacznej części drzew pierwotnie przewidzianych do wycinki, a także zamieniono w części nasadzenia krzew zastępując je ponad dwustoma nowymi drzewami dla których wygospodarowano stosowne miejsca”.

- Nasadzenia wykonywane były z udziałem geodety z uwagi na uniknięcie kolizji z podziemną infrastrukturą. Zmian tych dokonano w ramach budżetu przebudowy drogi. W efekcie posadzono 207 sztuk krzewów z gatunku dereń, forsycja, krzewuszka, pęcherznica żywotnik zachodni oraz 204 sztuk drzew z gatunku akacja kulista, buk kolumnowy, dąb, śliwa piłkowana, śliwa pisardi, grab kolumnowy, jarząb, klon kulisty, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, platan - wylicza wiceprezydent.

Z danych magistratu wynika, że koszt nasadzeń wyniósł ponad 122 tysiące złotych.

- Dodatkowo, zostały obsadzone trzy ronda roślinnością, która obejmuje m.in. 30 sztuk drzew i 924 sztuk krzewów - poinformował Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.