Reklama

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2980

TeamVLO wygrywa konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej!

O miano najlepszej polskiej drużyny w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) walczyło sześć najlepszych zespołów uczniowskich z całego kraju. Dwie dziewczyny i dwóch chłopaków z bielskiego liceum okazali się nie do pokonania.

TeamVLO wygrywa konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej! · fot. Materiały prasowe


CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez uczniów i uczennice oraz przeprowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej.

Koordynatorem konkursu CanSat w Polsce jest Biuro ESERO z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które wysyła zakwalifikowanym drużynom zestaw CanSat Kit. W zestawie znajdują się dwie, specjalnie zaprojektowane płytki Arduino, płytki prototypowe, czujniki temperatury i ciśnienia atmosferycznego oraz wiele innych komponentów, które można wykorzystać do budowy satelity.

Satelita, tzw. CanSat, to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowskie zespoły stają przed wyzwaniem umieszczenia w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę - moduł zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Do tego muszą zaprojektować prawdziwe zadanie badawcze, przestrzegając wszelkich reguł i procedur postępowania, jakby brali udział w przygotowaniu rzeczywistej misji kosmicznej.

Dzięki projektowi CanSat uczennice i uczniowie doświadczają wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego od wyboru celów misji, finansowania, promocji, przez zaprojektowanie CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu po analizę uzyskanych danych naukowych.

W tegorocznych finałach na Pustyni Błędowskiej, 6 drużyn pod okiem pasjonatów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego, załadowało swoje sondy badawcze do rakiety Solaris. Wyniesione na rakiecie CanSaty badały obecność mikroplastiku w atmosferze, system hamowania CanSatem, odbieranie sygnałów radiowych z portów lotniczych, teledetekcję roślinności, a nawet możliwość zmiany funkcji CanSata w bezzałogowy statek powietrzny, czyli w drona. Ostatnim etapem konkursu była prezentacja przed jury wyników badań dokonanych przez sondy podczas lotu i opadania na ziemię.   

Zwyciężyła drużyna TeamVLO z Bielska-Białej. To ich sonda badała obecność mikroplastiku w atmosferze. Tak ją skonstruowali, by łapała cząsteczki zanieczyszczeń w elektrostatyczną pułapkę, opartą o spadochron CanSata. Następnie zebrane podczas misji próbki badali przy użyciu spektroskopii Ramana. Profesjonalne podejście do zbudowania konstrukcji CanSata i zaprojektowania misji badawczej, zaangażowanie oraz sprostanie wszystkim wymaganiom konkursowym, zadecydowało o zdobyciu pierwszego miejsca.

W nagrodę TeamVLO będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie CanSat 2022, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we wrześniu tego roku, z udziałem ponad 20 drużyn z całego świata.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.