REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2022
  • 22 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 6362

Na Kozią Górkę wróciła altana. Pierwsza stała tam już 124 lata temu

Na szczyt Koziej Góry wróciła drewniana altana. Od niedawna mogą w niej wypoczywać odwiedzający ten leżący w granicach administracyjnych Bielska-Białej szczyt turyści.

Na Kozią Górkę wróciła altana. Pierwsza stała już 124 lata temu · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Obiekt został wybudowany w ramach projektu pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap I. Drewniany pawilon widokowy po raz pierwszy w tym miejscu stanął dokładnie 124 lata temu, w lecie 1898 r.

Drewniana altana ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak kiedyś. Wykonali ją, na zlecenie wykonawcy, profesjonaliści - górale z Nowego Targu.

Na Kozią Górkę wróciła altana. Pierwsza stała już 124 lata temu
miejsce biwakowe w rejonie dawnej skoczni · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W ramach projektu odnowienia doczekało się też miejsce biwakowe w rejonie dawnej skoczni narciarskiej w Cygańskim Lesie. W miejsce starych wiat powstały dwie nowe o konstrukcji gabionowej z drewnianymi ławkami i stolikami w środku. Obok jest miejsce na ognisko i kamienny grill. W miejscu drewnianej wiaty pojawiła się mniejsza, obok drugi grill i miejsce na ognisko. Są też nowe kosze na śmieci. Wszystko tworzy spójną całość. Nieopodal tego miejsca znajdują się również nowe nasadzenia - wilgotna łąka z turzycami, sitem i irysami.

Kozia Górka i miejsce biwakowe to jednak nie jedyne lokalizacje, które zyskały nowy wygląd w ramach tego samego projektowego zadania. Końca dobiega bowiem budowa pięciokilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej na skraju Cygańskiego Lasu. Ścieżka w kształcie liczby osiem zacznie się i zakończy przy Centrum Edukacji Ekologicznej powstającym w adaptowanym budynku dawnego przedszkola przy ul. Grotowej.

Na ścieżkę składają się dwie pętle - dłuższa i krótsza dla młodszych dzieci. Na pewnym odcinku jest ona wysypana kruszywem. Nawierzchnie z kruszywa obejmują tylko fragment, gdzie ścieżka była uszkodzona lub pokryta asfaltem. Znaczna jej część pozostanie w formie naturalnej.

Na Kozią Górkę wróciła altana. Pierwsza stała już 124 lata temu
ścieżka edukacyjno-ekologiczna na skraju Cygańskiego Lasu · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Idąc tą trasą, turysta napotka tablice edukacyjne, miejsca z grami edukacyjno-manualnymi i drewnianymi konstrukcjami do ćwiczeń dla dzieci. Przy ścieżce powstaje również ogród sensoryczny z roślinami, które mają oddziaływać na smak, zapach, dotyk i wzrok. Są więc rośliny o nieregularnej fakturze, które mają oddziaływać na dotyk czy bardzo kolorowe - na wzrok. Wśród nich czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, konwalie, lilie złotogłów, koper ogrodowy. Wszystko uzupełnią tablice gatunkowe, ławki i kosze na śmieci.

Wszystkie inwestycje z tego zadania projektowego powinny być ukończone do połowy maja. Natomiast efekt ogrodu sensorycznego częściowo zobaczymy w tym roku, ale w pełni zapewne w drugim czy trzecim, kiedy rośliny urosną.

Za całość wykonania zadania odpowiada firma Gama.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.