Wiadomości

  • 12 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2603

Bielski ZUS: kilka tysięcy wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy

Z terenu działalności bielskiego ZUS takich wniosków złożono ponad 5,5 tysiąca. Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

nbp, pieniądze, 500
Bielski ZUS: 3513 wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy · fot. NBP


Uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia dla rodzin po nadaniu numeru PESEL. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący - do 31 maja tego roku oraz przyszły - od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.

- Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 26 tys. ukraińskich dzieci - na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci - na kolejny okres wypłat - poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej w sumie złożono 3513 wniosków na okres do końca maja tego roku, dotyczyły one blisko 5,4 tys. dzieci. Natomiast na drugi okres świadczeniowy, czyli od 1.06 2022 r. do 31.05.2023 r. złożono 2 tys. wniosków na 3,1 tys. dzieci. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Bielska Białej, a następnie powiatu cieszyńskiego, żywieckiego i bielskiego.

Przypominamy, że świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL - opiekuna i dzieci. Do wpisania do wniosku potrzebny też będzie numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail.

- Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w placówkach zakład - dodaje Kopczyńska.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: ZUS Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj