REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1642

Centrum odcięte od bieżącej wody. Ratusz wyjaśnia

Przez kilka dni woda w sporej części miasta była złej jakości. Mieszkańcy skarżą się, że nie zostali o tym poinformowani. Tymczasem Ratusz zapewnia, że była to wyjątkowa sytuacja i zagrożenia dla ludzi nie było.

kran
Centrum odcięte od bieżącej wody. Ratusz wyjaśnia · fot. pixabay.com


Radny Andrzej Gacek od mieszkańców miasta otrzymał niepokojącą informację na temat stanu wody w kranach. W połowie marca został poinformowany przez osobę mieszkającą w Śródmieściu o tym, że zauważyła fatalną jakość płynącej z kranu wody.

- Według tej osoby nie było żadnej informacji o awarii, nic nie wiadomo czy woda jest skazona, czy można się nią umyć - podkreślał przedstawiciel mieszkańców, który w tej sprawie interweniował w Ratuszu.

Jak się okazuje, rzeczywiście doszło do "okresowego pogorszenia jakości wody" w dniach od 15 do 16 marca na obszarze centrum Bielska-Białej w rejonie ulic Władysława Broniewskiego, Bohaterów Warszawy, Hugona Kołłątaja, Stefanii Sempołowskiej, Thomasa W. Wilsona i kpt. Aleksandra Kunickiego. Jak poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, spowodowane było regulacją sieci wodociągowej przez „AQUA" S.A., w związku z wyłączeniem magistrali DN 500 mm.

- Skutków regulacji sieci wodociągowej ze względu na różny jej stan spółka nie jest w stanie wcześniej przewidzieć. Dlatego „AQUA" S.A. nie informowała wcześniej mieszkańców o możliwym pogorszeniu jakości wody. Jednakże kiedy nastąpiło pogorszenie jakości wody na tak dużym obszarze miasta, spółka niezwłocznie umieściła stosowną informację na swojej stronie internetowej http://www.aqua.com.pl. Dodatkowo informacji udzielali telefonicznie pracownicy Pogotowia Wodociągowego pod całodobowym numerem telefonu - 994 - wyjaśnił wiceprezydent.

Jak dodał, równocześnie na czas wystąpienia zakłócenia, spółka zapewniła mieszkańcom dostęp do czystej wody za pomocą beczkowozu.

- Z uwagi, iż sieć wodociągowa wymagała płukania w wielu miejscach, a zakłócenie obejmowało znaczny obszar miasta, poprawa parametrów wody nastąpiła po dwóch dniach. Spółka zapewnia, że woda w tym czasie była bezpieczna pod względem bakteriologicznym, a pogorszenie jej jakości związane było ze zwiększoną zawartością związków żelaza wymywanych z wodociągu - podkreślił przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.