REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1955

W mieście będzie coraz więcej płatnych miejsc parkingowych

W Bielsku-Białej zwiększa się liczba płatnych miejsc parkingowych. W tym roku przybędzie ich kilkaset. Tymczasem obsługa stref płatnego parkowania generuje również koszty. Władze miasta podsumowały koszty i przychody.

parkingi
W mieście będzie coraz więcej płatnych miejsc parkingowych · fot. bielsko.info


Na lata 2019 - 2023 miasto zaplanowało wydanie 2,7 miliona złotych na zakup parkomatów dla powstałych stref płatnego parkowania. Radny Roman Matyja postanowił się zainteresować, jak obecnie wygląda funkcjonowanie stref m.in. pod względem finansowym. W tym celu skierował do władz Bielska-Białej szereg pytań.

Jak poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej, w związku z rozszerzeniem obszaru funkcjonującej w Bielsku-Białej strefy płatnego parkowania, które nastąpiło 1 lipca 2021 roku zwiększeniu uległa liczba ogólnodostępnych płatnych miejsc parkingowych z 1062 do 1466.

- Chcę podkreślić, że wszystkie miejsca postojowe znajdujące się na terenie SPP są miejscami ogólnodostępnymi, w związku z powyższym nie były i nie są wyznaczone specjalne miejsca na parkowanie pojazdów osób mieszkających w centrum miasta. Informuję również, że miejsca przyznawane są mieszkańcom i przedsiębiorcom według zasad abonamentowych SPP - wyjaśnił wiceprezydent.

Z przekazanych przez niego danych wynika, że łączny koszt związany z funkcjonowaniem strefy płatnego parkowania w 2021 roku wyniósł 1 611 893,55 zł. Na powyższą kwotę złożyły się koszty związane z obsługą techniczno-serwisową parkomatów (serwisowanie urządzeń, inkaso, przeliczanie gotówki), koszty pracownicze, prowizje od transakcji dokonywanych kartami płatniczymi, BLIK oraz aplikacjami mobilnymi, a także dzierżawą urządzeń kontrolerskich.

Z kolei łączny przychód osiągnięty z tytułu opłat za parkowanie pojazdów na terenie SPP w 2021 roku wyniósł 3 727 803,17 zł, na co złożyły się wpływy z zakupu biletów parkingowych (w parkomatach oraz poprzez aplikacje mobilne), a także wpłaty za wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej, upomnienia, tytuły wykonawcze oraz koszty upomnień.

- Miejski Zarząd Dróg na bieżąco monitoruje sytuację parkingową zarówno w strefie płatnego parkowania jak i w pozostałych obszarach naszego miasta. Na chwilę obecną analizowane są kolejne lokalizacje pod kątem ewentualnego rozszerzenia strefy, a ponadto MZD planuje w 2022 roku budowę 2 parkingów wewnętrznych zlokalizowanych przy ul. Pocztowej (46 miejsc postojowych) oraz obok lasku Bathelta (109 miejsc postojowych), a także modernizację i uruchomienie poboru opłat na parkingu wielopoziomowych zlokalizowanym przy ul. Juliusza Słowackiego obok budynku Bielskiego Centrum Kultury (120 miejsc postojowych) - podsumował Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.