
Wiadomości
- 1 kwietnia 2022
- 2 kwietnia 2022
- wyświetleń: 1448
"Książka za drzewo" w Sferze. Będzie można odebrać owadopylne rośliny
Za nami:
Jarzębiny, dzikie jabłonie, śliwy i czeremchy będą na Was czekać 2 kwietnia w Galerii SFERA. W ramach akcji „Książka za drzewo” organizowanej wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA uczestnicy kiermaszu charytatywnego mają szansę zdobyć owadopylne drzewko. Dla 100 pierwszych osób, które zakupią przynajmniej 5 książek, czekają sadzonki.

Idea drugiego obiegu książek znana jest mieszkańcom Bielska-Białej dzięki licznym akcjom Galerii SFERA i Fundacji ARKA. Książki, których już nie czytamy, mogą otrzymać drugie życie - wystarczy przynieść je do Punktu Informacyjnego w Galerii I. Kiermasze charytatywne, na które później trafiają książki, cieszą się niezwykłą popularnością, a całkowity dochód ze sprzedaży wolumenów najczęściej przeznaczany jest dla dzieci z bielskich domów dziecka i świetlic środowiskowych. Tym razem, by dodatkowo zachęcić kupujących do wsparcia charytatywnego celu kiermaszu, na wszystkich odwiedzających foyer w Galerii II w sobotę 2 kwietnia czeka niespodzianka. Osoby, które zakupią minimum 5 książek mają szansę na otrzymanie jednej ze 100 sadzonek drzew.
- W ubiegłym roku dzięki pierwszej edycji akcji „Książka za drzewo” udało nam się posadzić prawie 5 tysięcy drzew. Na tym działaniu zyskują wszyscy, bowiem to nie tylko drugie życie dla niechcianych książek, ale także długofalowe wsparcie dla środowiska naturalnego. To także edukacja - łączymy promocję czytelnictwa z wiedzą, bo w drzewach jest życie - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.
Drzewa, których sadzonki będą rozdawane w tej edycji akcji, są odpowiednie dla ptaków, ale przede wszystkim dla owadów zapylających. Należy dbać o tworzenie bioróżnorodnych miejsc, które zaspokajać będą potrzeby pokarmowe zapylaczy, bowiem monokultury dostarczają im nektaru i pyłku w znacznej ilości, lecz krótkoterminowo. O tę różnorodność można łatwo zadbać - aż 78% gatunków występujących w naszej szerokości geograficznej to rośliny owadopylne. Owady przyczyniają się do plonowania roślin rolniczych i ogrodowych takich jak: jabłonie, maliny, truskawki, brzoskwinie, czereśnie, dynie, papryki, marchew, cukinie czy zioła - bazylia, szałwia, rozmaryn, tymianek, koper i kolendra.
- Akcja „Książka za drzewo” ma podwójny walor ekologiczny, nadaje nowe życie starym książkom i wpływa na zazielenianie otoczenia. Zapraszamy do zakupu książek, odbierania sadzonek i sadzenia drzew - dodaje Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.
Podczas zbiórki gromadzone są przede wszystkim nowe i używane (w dobrym stanie!) książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych - powieści, poradniki, przewodniki, książki kucharskie itp., natomiast organizatorzy nie zbierają podręczników szkolnych, encyklopedii, kodeksów, książek religijnych, czasopism ani gazet. Książki można przynosić codziennie oprócz niedziel wolnych od handlu w godzinach 9.00-21.00 a w niedziele handlowe 10.00-20.00.
ZOBACZ TAKŻE

"Chaszcze" na rondzie przy ul. Gościnnej i Kolistej zamiast łąki kwietnej

Drewniany chodnik uzupełnili… gumowa wkładką...

Walka o czyste powietrze w mieście. Zakaz użytkowania kopciuchów od 1 stycznia

DzisiajMobilne zbiórki odzieży w Bielsku-Białej. W styczniu kolejne terminy

Sprzedaż surowców wtórnych nie przynosi zysków

Spór wokół Placu Wojska Polskiego. Petycja mieszkańców kontra władze miasta
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

